SLOVENSKO NEBUDE ZATVÁRAŤ LIEČITEĽOV

0
240
Foto: Jaap Buijs, flickr.com (CC BY 2.0)

Plénum Národnej rady Slovenskej republiky nepodporilo návrh, ktorý hovoril o trestoch odňatia slobody za činnosť liečiteľov a bylinkárov.

Ľudovým liečiteľom, bylinkárom či mastičkárom nebude za vykonávanú činnosť a za to, že si za ňu nechajú zaplatiť, hroziť väzenie. Pozmeňujúci návrh k vládnej novele Trestného zákona hovoril o neoprávnenom výkone v prípade, ak úkony takejto činnosti nespĺňajú predpísané kvalifikačné predpoklady, dohľad a oprávnenie a trestá ich vykonávateľa odňatí slobody od jedného až ôsmych rokov, podľa rozsahu odmeny získanej za túto činnosť.

Autorom pozmeňujúceho návrhu bola Slovenská lekárska komora (SLK) a pred Ústavnoprávnym výborom NR SR návrh obhajoval jej predseda, pán Marián Kollár. Poslanci vládneho Smeru-SD ho odporučili na schválenie v pléne NRSR, no tam ho po kritike zo strany opozície a stanovisku ministra spravodlivosti Tomáša Borcam (nominanta Smeru-SD) poslanci vládnej strany nepodporili.

SLK argumentovala tým, že výkony spojené so zdravím človeka si vyžadujú splnenie osobitných kvalifikačných predpokladov vykonávateľa, nakoľko zásah bez príslušnej odbornosti má podľa nej často za následok neodstrániteľné negatívne následky na zdraví. Osoby, ktoré teda nie sú oprávnené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, podľa SLK bezprostredne ohrozujú právo na zdravie a život človeka.

* Návrh však rátal s trestnoprávnou zodpovednosťou len v prípade, keď by osoba vykonávala neoprávnenú činnosť za odmenu, a teda by nepostihoval osobu v prípade, ak by vykonávala činnosť zadarmo. (pozn.autora)

ZDROJteraz.sk
FOTOJaap Buijs
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments