SLOVENSKO NEBUDE ZATVÁRAŤ LIEČITEĽOV

0
233
Foto: Jaap Buijs, flickr.com (CC BY 2.0)

Plénum Národnej rady Slovenskej republiky nepodporilo návrh, ktorý hovoril o trestoch odňatia slobody za činnosť liečiteľov a bylinkárov.

Ľudovým liečiteľom, bylinkárom či mastičkárom nebude za vykonávanú činnosť a za to, že si za ňu nechajú zaplatiť, hroziť väzenie. Pozmeňujúci návrh k vládnej novele Trestného zákona hovoril o neoprávnenom výkone v prípade, ak úkony takejto činnosti nespĺňajú predpísané kvalifikačné predpoklady, dohľad a oprávnenie a trestá ich vykonávateľa odňatí slobody od jedného až ôsmych rokov, podľa rozsahu odmeny získanej za túto činnosť.

Autorom pozmeňujúceho návrhu bola Slovenská lekárska komora (SLK) a pred Ústavnoprávnym výborom NR SR návrh obhajoval jej predseda, pán Marián Kollár. Poslanci vládneho Smeru-SD ho odporučili na schválenie v pléne NRSR, no tam ho po kritike zo strany opozície a stanovisku ministra spravodlivosti Tomáša Borcam (nominanta Smeru-SD) poslanci vládnej strany nepodporili.

SLK argumentovala tým, že výkony spojené so zdravím človeka si vyžadujú splnenie osobitných kvalifikačných predpokladov vykonávateľa, nakoľko zásah bez príslušnej odbornosti má podľa nej často za následok neodstrániteľné negatívne následky na zdraví. Osoby, ktoré teda nie sú oprávnené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, podľa SLK bezprostredne ohrozujú právo na zdravie a život človeka.

* Návrh však rátal s trestnoprávnou zodpovednosťou len v prípade, keď by osoba vykonávala neoprávnenú činnosť za odmenu, a teda by nepostihoval osobu v prípade, ak by vykonávala činnosť zadarmo. (pozn.autora)

ZDROJteraz.sk
FOTOJaap Buijs
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na