SLOVENSKO UŽ NEVYVÁŽA ZBRANE DO SAUDSKEJ ARÁBIE

0
507
ilustračná fotografia - Mekka, Saudská Arábia, zdroj: wikipedia

Ministerstvo hospodárstva SR nevolilo nový export zbraní do Saudskej Arábie. Zbrane dodávané wahábistickému kráľovstvu sú totiž spájané aj s kritizovanou vojnou v Jemene či Sýrii.

Ako reportuje Amnesty International Slovensko, “za minulý rok bolo zamietnutých desať žiadostí o vývoz výrobkov obranného priemyslu do Saudskej Arábie a nebol uskutočnený žiaden export.”

V roku 2016 spustila nezisková organizácia kampaň za zastavenie slovenského exportu zbraní do krajín v nestabilných a vojnových oblastiach, vrátane Saudskej Arábie. Pátranie Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v spolupráci s novinárskym konzorcium OCCRP a sieťou investigatívnych reportérov na Balkáne BIRN, rovnako ako aj maďarské Protiteroristické centrum ukázalo, že mnohé zbrane zo Strednej Európy končia v rukách teroristov, povstalcov a sú zneužité na páchanie závažných porušení ľudských práv, vrátane vojnových zločinov.

Ministerstvo hospodárstva si plne uvedomuje závažnosť konfliktu v Jemene, ktorý si, ako uvádzate “vyžiadal doteraz 12 tisíc mŕtvych a zranených”. Dovoľujeme si vás ubezpečiť, že Slovenská republika v roku 2016 nepovolila žiadny nový export výrobkov obranného priemyslu do Saudskej Arábie a rovnako sme postupovali aj v 1. štvrťroku 2017,” uvádza sa vo vyjadrení ministerstva pre AI Slovensko. Výročnú správu o obchode možno nájsť na stránkach Ministerstva hospodárstva SR.

Saudská Arábia sa už niekoľko rokov drží na čele rebríčka najväčších importérov zbraní na svete s rozpočtom viac ako 9 miliárd dolárov ročne (v roku 2015). Dlhodobo boli najväčšími dodávateľmi zbraní a obranných systémov Spojené štáty, ktoré s wahábistickým kráľovstvom uzatvorili v rokoch 2009 – 2015 zbraňové obchody v hodnote 100 miliárd dolárov, historicky najväčší v hodnote 29 miliárd v roku 2012 za úradovania Baracka Obamu. Pred odchodom z úradu ponúkol Biely dom Rijádu ďalší zbraňový obchod a to v závratnej výške 115 miliárd dolárov. Obchod sa však aj kvôli kritizovanej vojne v Jemene, kde zahynuli už tisíce ľudí a milióny hladujú, pozastavil. Pentagon však vytrvalo vyzýva, aby sa dodávky zbraní pre Saudov zvýšili, navýšeniu exportu je naklonený aj úradujúci prezident Donald Trump.

V snahe zbaviť sa závislosti na obchode s USA, Rijád obrátil pozornosť aj na európske krajiny a v roku 2015 už najväčšie zbraňové obchody so Saudmi uzavrelo Francúzsko (18 miliárd), nasledované USA (6 miliárd), Veľkou Britániou (4 miliardy) a Nemeckom. Spojené štáty a európske krajiny sú za tieto obchody, práve kvôli saudskej intervencii v Jemene ale aj podpore extrémistických skupín v Sýrii dlhodobo kritizované ľudskoprávnymi organizáciami, pre embargo na vývoz zbraní pre Rijád hlasovala minulý rok aj väčšina Európskeho parlamentu.

Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na