SLOVENSKO UŽ NEVYVÁŽA ZBRANE DO SAUDSKEJ ARÁBIE

0
719

Ministerstvo hospodárstva SR nevolilo nový export zbraní do Saudskej Arábie. Zbrane dodávané wahábistickému kráľovstvu sú totiž spájané aj s kritizovanou vojnou v Jemene či Sýrii.

Ako reportuje Amnesty International Slovensko, „za minulý rok bolo zamietnutých desať žiadostí o vývoz výrobkov obranného priemyslu do Saudskej Arábie a nebol uskutočnený žiaden export.“

V roku 2016 spustila nezisková organizácia kampaň za zastavenie slovenského exportu zbraní do krajín v nestabilných a vojnových oblastiach, vrátane Saudskej Arábie. Pátranie Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v spolupráci s novinárskym konzorcium OCCRP a sieťou investigatívnych reportérov na Balkáne BIRN, rovnako ako aj maďarské Protiteroristické centrum ukázalo, že mnohé zbrane zo Strednej Európy končia v rukách teroristov, povstalcov a sú zneužité na páchanie závažných porušení ľudských práv, vrátane vojnových zločinov.

Ministerstvo hospodárstva si plne uvedomuje závažnosť konfliktu v Jemene, ktorý si, ako uvádzate „vyžiadal doteraz 12 tisíc mŕtvych a zranených“. Dovoľujeme si vás ubezpečiť, že Slovenská republika v roku 2016 nepovolila žiadny nový export výrobkov obranného priemyslu do Saudskej Arábie a rovnako sme postupovali aj v 1. štvrťroku 2017,“ uvádza sa vo vyjadrení ministerstva pre AI Slovensko. Výročnú správu o obchode možno nájsť na stránkach Ministerstva hospodárstva SR.

Saudská Arábia sa už niekoľko rokov drží na čele rebríčka najväčších importérov zbraní na svete s rozpočtom viac ako 9 miliárd dolárov ročne (v roku 2015). Dlhodobo boli najväčšími dodávateľmi zbraní a obranných systémov Spojené štáty, ktoré s wahábistickým kráľovstvom uzatvorili v rokoch 2009 – 2015 zbraňové obchody v hodnote 100 miliárd dolárov, historicky najväčší v hodnote 29 miliárd v roku 2012 za úradovania Baracka Obamu. Pred odchodom z úradu ponúkol Biely dom Rijádu ďalší zbraňový obchod a to v závratnej výške 115 miliárd dolárov. Obchod sa však aj kvôli kritizovanej vojne v Jemene, kde zahynuli už tisíce ľudí a milióny hladujú, pozastavil. Pentagon však vytrvalo vyzýva, aby sa dodávky zbraní pre Saudov zvýšili, navýšeniu exportu je naklonený aj úradujúci prezident Donald Trump.

V snahe zbaviť sa závislosti na obchode s USA, Rijád obrátil pozornosť aj na európske krajiny a v roku 2015 už najväčšie zbraňové obchody so Saudmi uzavrelo Francúzsko (18 miliárd), nasledované USA (6 miliárd), Veľkou Britániou (4 miliardy) a Nemeckom. Spojené štáty a európske krajiny sú za tieto obchody, práve kvôli saudskej intervencii v Jemene ale aj podpore extrémistických skupín v Sýrii dlhodobo kritizované ľudskoprávnymi organizáciami, pre embargo na vývoz zbraní pre Rijád hlasovala minulý rok aj väčšina Európskeho parlamentu.

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre