SO SPEVOM PROTI TTIP

0
613
Protest v Berlíne, zdroj: youtube

Burcujúca revolučný pieseň Počuješ ľudí spievať? zo svetoznámeho muzikálu Bedári (Les Miserables) sa stala hymnou boja Európanov proti obchodnej dohode TTIP medzi USA a EÚ.

Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) je dohoda o takzvanom “voľnom obchode”, o ktorej od roku 2013 rokuje EÚ a USA. Táto dohoda bude znamenať obrovský biznis pre nadnárodné korporácie, na úkor platnej legislatívy na úrovni Európskej únie aj suverénnych štátov a zasiahne všetky oblasti života od životného prostredia, potravín, liečiv, pracovných podmienok, sociálnej politiky, výrobných postupov, súdnictva atď. Rovnako ako pri prijatej dohode TPP sa očakáva prijatie nových mechanizmov, ktoré pri riešení právnych sporov umožnia korporáciám žalovať vlády na medzinárodných tribunáloch, aby zvrátili demokraticky ustanovené podmienky v oblasti životného prostredia, pracovného a bezpečnostného práva, ktoré by viedli k zhoršeniu ich ziskovosti.

O TTIP sa rokuje opakovane, no vždy bez prítomnosti politických zástupcov jednotlivých krajín, europoslancov, či bez akéhokoľvek dohľadu a účasti občianskych, environmentálnych, spotrebiteľských alebo odborárskych skupín. Obchodné stretnutia a vyjednávania prebiehajú výlučne na úrovni korporátnych právnikov, lobistov, bankárov a samozrejme vybraných politikov.

Na niekoľko obchodných stretnutí, debát a tzv. rautov sa však podarilo preniknúť aj odhodlaným občianskym aktivistom, ktorí zborovým spevom revolučnej piesne Do you hear the people sing? narušili prebiehajúcu udalosť a vyjadrili svoj jednoznačný postoj voči pripravovanej dohode, ktorú podporujú aj najvyšší európski predstavitelia, vrátane Angely Merkelovej, ale aj mnohé politické strany tu na Slovensku a to aj napriek tomu, že voči charakteru tejto dohody má mnoho ľudí výhrady a milióny Európanov ju odmietajú. Online petíciu STOP TTIP podporilo už vyše 3,4 milióna Európanov, masívne protesty proti TTIP prebiehali vo viacerých veľkých mestách Európy a zúčastnili sa ich státisíce ľudí. Spevavú formu protestu nazvali Flash mob choir Stop TTIP a je jednoznačne nečakaným spestrením nudných a zdĺhavých jednaní. Okrem toho pripravili aktivisti aj niekoľko ďalších predstavení na verejných priestranstvách a v obchodných centrách, aby na túto tému verejnosť upozornili.

Text známej revolučne piesne:

Do you hear the people sing?
Singing the song of angry men?
It is the music of the people
Who will not be slaves again!
When the beating of your heart
Echoes the beating of the drums
There is a life about to start
When tomorrow comes.

Will you join in our crusade?
Who will be strong and stand with me?
Beyond the barricade
Is there a world you long to see?

Then join in the fight
That will give you the right to be free!

Približný preklad: 

Počuješ ľudí spievať?
Spievať pieseň rozhnevaných ľudí?
To je hudba ľudí,
ktorí už znovu nebudú otrokmi!
Keď sa tlkot tvojho srdca
ozýva ako dunenie bubnov,
tam život len začína
keď zajtrajšok nadíde.

Pridáte sa do našej výpravy?
Kto bude silný a stáť so mnou?
Za barikádami,
je tam svet, ktorý túžite vidieť?

Potom sa zapoj do boja,
ktorý ti dá právo byť slobodným!

ZDROJpopularresistance.org
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments