SO SPEVOM PROTI TTIP

0
596
Protest v Berlíne, zdroj: youtube

Burcujúca revolučný pieseň Počuješ ľudí spievať? zo svetoznámeho muzikálu Bedári (Les Miserables) sa stala hymnou boja Európanov proti obchodnej dohode TTIP medzi USA a EÚ.

Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) je dohoda o takzvanom “voľnom obchode”, o ktorej od roku 2013 rokuje EÚ a USA. Táto dohoda bude znamenať obrovský biznis pre nadnárodné korporácie, na úkor platnej legislatívy na úrovni Európskej únie aj suverénnych štátov a zasiahne všetky oblasti života od životného prostredia, potravín, liečiv, pracovných podmienok, sociálnej politiky, výrobných postupov, súdnictva atď. Rovnako ako pri prijatej dohode TPP sa očakáva prijatie nových mechanizmov, ktoré pri riešení právnych sporov umožnia korporáciám žalovať vlády na medzinárodných tribunáloch, aby zvrátili demokraticky ustanovené podmienky v oblasti životného prostredia, pracovného a bezpečnostného práva, ktoré by viedli k zhoršeniu ich ziskovosti.

O TTIP sa rokuje opakovane, no vždy bez prítomnosti politických zástupcov jednotlivých krajín, europoslancov, či bez akéhokoľvek dohľadu a účasti občianskych, environmentálnych, spotrebiteľských alebo odborárskych skupín. Obchodné stretnutia a vyjednávania prebiehajú výlučne na úrovni korporátnych právnikov, lobistov, bankárov a samozrejme vybraných politikov.

Na niekoľko obchodných stretnutí, debát a tzv. rautov sa však podarilo preniknúť aj odhodlaným občianskym aktivistom, ktorí zborovým spevom revolučnej piesne Do you hear the people sing? narušili prebiehajúcu udalosť a vyjadrili svoj jednoznačný postoj voči pripravovanej dohode, ktorú podporujú aj najvyšší európski predstavitelia, vrátane Angely Merkelovej, ale aj mnohé politické strany tu na Slovensku a to aj napriek tomu, že voči charakteru tejto dohody má mnoho ľudí výhrady a milióny Európanov ju odmietajú. Online petíciu STOP TTIP podporilo už vyše 3,4 milióna Európanov, masívne protesty proti TTIP prebiehali vo viacerých veľkých mestách Európy a zúčastnili sa ich státisíce ľudí. Spevavú formu protestu nazvali Flash mob choir Stop TTIP a je jednoznačne nečakaným spestrením nudných a zdĺhavých jednaní. Okrem toho pripravili aktivisti aj niekoľko ďalších predstavení na verejných priestranstvách a v obchodných centrách, aby na túto tému verejnosť upozornili.

Text známej revolučne piesne:

Do you hear the people sing?
Singing the song of angry men?
It is the music of the people
Who will not be slaves again!
When the beating of your heart
Echoes the beating of the drums
There is a life about to start
When tomorrow comes.

Will you join in our crusade?
Who will be strong and stand with me?
Beyond the barricade
Is there a world you long to see?

Then join in the fight
That will give you the right to be free!

Približný preklad: 

Počuješ ľudí spievať?
Spievať pieseň rozhnevaných ľudí?
To je hudba ľudí,
ktorí už znovu nebudú otrokmi!
Keď sa tlkot tvojho srdca
ozýva ako dunenie bubnov,
tam život len začína
keď zajtrajšok nadíde.

Pridáte sa do našej výpravy?
Kto bude silný a stáť so mnou?
Za barikádami,
je tam svet, ktorý túžite vidieť?

Potom sa zapoj do boja,
ktorý ti dá právo byť slobodným!

ZDROJpopularresistance.org
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na