SOJUZ S TROJČLENNOU RUSKO-AMERICKOU POSÁDKOU Z ISS PRISTÁL V KAZACHSTANE

0
118

Kozmická loď Sojuz TMA-14M nesúca ruských kozmonautou Alexandra Samokuťajeva a Elenu Sérovú (Roskosmos) a amerického astronauta Barryho Wilmora (NASA) po stredajšom odpojení sa od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) úspešne pristála v Kazachstane.

Posádka pristála krátko po 05:00 moskovského času (02:00 GMT). Ako uviedlo Centrum riadenia letok, kozmická loď “pristála v plánovanej oblasti, asi 146 km juhovýchodne od mesta Žeskazgan,” pričom dodalo, že “posádka sa cíti dobre.”[sociallocker]

Sérová bola prvou ruskou kozmonautkou, ktorá pracovala na palube vesmírnej stanice v priebehu jej 20 ročného života. Pristátie Sojuzu bolo prostredníctvom Roskosmosu a NASA vysielané naživo, s informovaním divákov o každej fáze cesty posádky na Zem prostredníctvom správ na Twitteri.

Počas vyťahovania posádky z kapsule, ktoré trvalo asi 20 minút vládlo vzrušenie, avšak astronauti boli v dobrom zdravotnom stave – vrátane usmievajúcej sa a mávajúcej Sérovej, ktorá bola z modulu vytiahnutá ako posledná.

Samokuťajev novinárom bezprostredne po pristátí povedal, že cesta prebehla v poriadku a že svoje predchádzajúce pristátie Sojuzu považuje za tvrdšie. “Všetko je v poriadku. Pijem skutočný čaj s citrónom,” povedal s úsmevom.

“Všetko je skvelé, ďakujem. Chlapci sú skvelí a pracovali veľmi dobre, “povedala Sérová počas toho, ako jej lekársky personál kontroloval pulz a krvný tlak.

Wilmore po pristátí po rusky povedal: “Som rád, že som tu”. Traja členovia posádky pracovali na ISS 170 dní.

Ďalší traja členovia posádky zostali na palube vesmírnej stanice, ktorá sa nachádza vo výške 260 míľ (418 km) nad Zemou. Veliteľ misie Terry Virts (NASA), spolu s Anton Škaplerovom (Roskosmos) a Samathou Cristoforettiovou (ESA) sa  budú na Zem vracať v polovici mája, zatiaľ čo astronaut Mark Kelly a kozmonaut Michail Kornienko 27. marca odštartujú k ISS a strávia na jej palube celý rok.

V súčasnej dobe všetky misie s ľudskou posádkou na ISS štartujú z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, pomocou kozmickej lode Sojuz pôvodne navrhnutej v roku 1960 pre sovietsky lunárny program. Minimálne jeden Sojuz je za každých okolností ukotvený k ISS, pričom by bol v prípade núdze použitý ako úniková kozmická loď.

Raketa Sojuz je ku dnešnému dňu najpoužívanejší a najspoľahlivejšie prostriedok pre štart do vesmíru.  Sojuz TMA-M, ktorý je používaný v súčasnosti, je štvrtou generáciou kozmickej lode. Nová a finálna verzia systému sa plánuje zaradiť do prevádzky v roku 2016.

Ruská kozmická agentúra Roskosmos vyvíja už aj nástupcu Sojuzu, ktorým by sa mal stať “Perspektívny pilotovaný dopravný systém” (PPTS).[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments