ŠPANIELSKO ZA SMRŤ SVOJHO PRÍSLUŠNÍKA MIEROVÝCH SÍL VINÍ IZRAEL

0
79

Generálny tajomník OSN prostredníctvom vyhlásenia vyjadril hlboké poľutovanie nad smrťou príslušníka mierových síl UNIFIL (United Nations Interim Force In Lebanon) a odsúdil akékoľvek násilie. Vyzval na maximálny pokoj a zdržanlivosť, zachovanie stability v regióne a ako ďalej dodal, všetky strany by sa mali správať zodpovedne, aby sa zabránilo eskalácii v už beztak napätom regionálnom prostredí.

Generálny tajomník je tiež znepokojený porušovaním dohody medzi Izraelom a Sýriou. Napätie v izraelsko-libanonskej pohraničnej oblasti vzrástlo po izraelskom nálete v Sýrii, pri ktorom zahynulo niekoľko členov Hizballáhu a jeden iránsky generál.

Hizballáh v stredu zaútočil na izraelský vojenský konvoj v blízkosti libanonskej hranice, na čo Izrael reagoval odpálením 22 rakiet. Pri prestrelke zahynul okrem dvoch izraelských vojakov aj jeden príslušník mierových jednotiek OSN. Kto spôsobil smrť španielskeho príslušníka mierových síl sa vyšetruje.

Špeciálna koordinátorka OSN pre Libanon Sigrid Kaagová taktiež zopakoval hlboké znepokojenie generálneho tajomníka nad vážnym zhoršením bezpečnostnej situácie v južnom Libanone. Naliehavo vyzvala všetky strany, aby sa zdržali krokov, ktoré by mohli viesť k ďalšej destabilizácii situácie a dôrazne vyzval všetky strany, aby aj naďalej plnili svoje povinnosti vyplývajúce z rezolúcie BR 1701.

Španielsky veľvyslanec pri OSN za smrť španielskeho príslušníka mierových síl nepriamo viní Izrael. Na otázku novinára, kto podľa neho nesie zodpovednosť za smrť ich vojaka španielsky veľvyslanec Roman Oyarzun Marchesi uviedol “myslím, že som dal jasne najavo, že sa to stalo kvôli eskalácii násilia, a tá prišla z izraelskej strany”.

Španielsky príslušník mierových síl bol identifikovaný ako 36-ročný Francisco Javier Soria.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments