SPRÁVA OBSE O OSTREĽOVANÍ OLYMPIJSKEJ ULICE V MARIUPOLI

0
177

24. januára v čase približne 9:15, Špeciálna monitorovacia misia OBSE (SMM) vo vládou kontrolovanom Mariupoli počula útoky delostreleckých odpaľovacích multiraketových systémov (MLRS) prichádzajúce zo severovýchodného smeru a pozostávajúce z extrémne ťažkej paľby trvajúcej 35 sekúnd. O dvadsať minút neskôr SMM obdržala zo Spoločného centra pre kontrolu a koordináciu (JCCC) ako aj z ďalších zdrojov informáciu, že k ostreľovaniu došlo v oblasti Olympijskej ulice, v Ordžonikidzevskej štvrti, 8,5 km severovýchodne od centra mesta Mariupoľ a približne 400 metrov od kontrolného stanovišťa ukrajinských ozbrojených síl.

O 10: 20 prišla SMM ma Olympijskú ulicu a zaznamenala sedem mŕtvych civilistov. SMM preskúmala oblasť  o rozlohe 1,6 km x 1,1 km, vrátane trhoviska, viacerých zasiahnutých budov, maloobchodných predajní, domov a školy. SMM zaznamenala horiace autá a zničené okná na severovýchodnej strane deväť podlažnej budovy. SMM napočítala 19 raketových úderov, ale je isté, že ich bolo viac. Štyri nemocnice a záchranná služba v meste SMM informovali, že najmenej 20 ľudí zomrelo a 75 ľudí bolo zranených a hospitalizovaných. Podľa zástupcu nemocnice bolo desať zranených v kritickom stave.

SMM vykonala analýzu kráterov a z jej počiatočného posúdenia vyplynulo, že boli spôsobené dopadom rakiet Grad a Uragán. Podľa analýzy dopadu, rakety Grad prileteli zo severovýchodného smeru, z oblasti Okťabrskyj (19 km severovýchodne od Olympijsjej ulice) a rakety Uragán z východného smeru, z oblasti Zajčenko (15 km východne od Olympijskej ulice). Obe sú pod kontrolou “Doneckej ľudovej republiky”.

V čase 13: 02 a 13: 21 SMM opäť počula z východného smeru prichádzajúce útoky delostreleckých odpaľovacích multiraketových systémov (MLRS) trvajúce po dobu ôsmich sekúnd. SMM videla vo vzidalenosti 300 metrov dym, nad kontrolným stanovišťom ukrajinských ozbrojených síl č. 14 (8,9 km severovýchodne od centra mesta Mariupol), len niekoľko sto metrov od miesta, kde ostreľovanie zasiahlo v Olympijskú ulicu.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na