SPRÁVA OBSE O OSTREĽOVANÍ OLYMPIJSKEJ ULICE V MARIUPOLI

0
227

24. januára v čase približne 9:15, Špeciálna monitorovacia misia OBSE (SMM) vo vládou kontrolovanom Mariupoli počula útoky delostreleckých odpaľovacích multiraketových systémov (MLRS) prichádzajúce zo severovýchodného smeru a pozostávajúce z extrémne ťažkej paľby trvajúcej 35 sekúnd. O dvadsať minút neskôr SMM obdržala zo Spoločného centra pre kontrolu a koordináciu (JCCC) ako aj z ďalších zdrojov informáciu, že k ostreľovaniu došlo v oblasti Olympijskej ulice, v Ordžonikidzevskej štvrti, 8,5 km severovýchodne od centra mesta Mariupoľ a približne 400 metrov od kontrolného stanovišťa ukrajinských ozbrojených síl.

O 10: 20 prišla SMM ma Olympijskú ulicu a zaznamenala sedem mŕtvych civilistov. SMM preskúmala oblasť  o rozlohe 1,6 km x 1,1 km, vrátane trhoviska, viacerých zasiahnutých budov, maloobchodných predajní, domov a školy. SMM zaznamenala horiace autá a zničené okná na severovýchodnej strane deväť podlažnej budovy. SMM napočítala 19 raketových úderov, ale je isté, že ich bolo viac. Štyri nemocnice a záchranná služba v meste SMM informovali, že najmenej 20 ľudí zomrelo a 75 ľudí bolo zranených a hospitalizovaných. Podľa zástupcu nemocnice bolo desať zranených v kritickom stave.

SMM vykonala analýzu kráterov a z jej počiatočného posúdenia vyplynulo, že boli spôsobené dopadom rakiet Grad a Uragán. Podľa analýzy dopadu, rakety Grad prileteli zo severovýchodného smeru, z oblasti Okťabrskyj (19 km severovýchodne od Olympijsjej ulice) a rakety Uragán z východného smeru, z oblasti Zajčenko (15 km východne od Olympijskej ulice). Obe sú pod kontrolou “Doneckej ľudovej republiky”.

V čase 13: 02 a 13: 21 SMM opäť počula z východného smeru prichádzajúce útoky delostreleckých odpaľovacích multiraketových systémov (MLRS) trvajúce po dobu ôsmich sekúnd. SMM videla vo vzidalenosti 300 metrov dym, nad kontrolným stanovišťom ukrajinských ozbrojených síl č. 14 (8,9 km severovýchodne od centra mesta Mariupol), len niekoľko sto metrov od miesta, kde ostreľovanie zasiahlo v Olympijskú ulicu.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments