SPRÁVA PRE OSN: KAPITALIZMUS MUSÍ SKONČIŤ, AK CHCEME ZACHRÁNIŤ PLANÉTU

5
1593

Kapitalizmus a globálna udržateľnosť sú ako byrokracia a inovácie. Jednoducho nejdú dokopy. Potvrdila to aj nedávna štúdia pre OSN agendu Globálny udržateľný rozvoj na rok 2019.

Tím bádateľov z rôznych fínskych akademických inštitúcií, ktorý vypracoval hodnotiacu správu, prišiel so scenárom vyobrazujúcim budúci vývoj našej planéty, ak nepoľavíme alebo nezmeníme súčasný ekonomický model. Menovite ide o životný štýl v bohatých krajinách Západu, ktoré svoju spoločnosť založili na nadbytku lacnej energie, o ktorej vedci tvrdia, že už nie je viac realitou.

„Ekonomiky vyčerpali kapacitu planetárnych ekosystémov, aby dokázali spracovať odpad vygenerovaný energiou a materializmom,“ píše sa v správe. „Väčšina ekonomických teórií ako aj ekonomicky motivované politické rozhodnutia stavajú na predpokladoch neustáleho energetického a materiálneho rastu. Teórie a modely očakávajú len relatívne zmeny v existujúcom ekonomickom poriadku. A práve z toho dôvodu nedokážu dostatočne vysvetliť súčasný neporiadok a chaos.“

Vedci tvrdia, že zhoršujúce sa klimatické zmeny majú a aj budú mať drastický dopad na ekosystémy a biodiverzitu, a že symptómy nekontrolovaného kapitalizmu, ako sú narastajúca nerovnosť [medzi spoločenskými vrstvami], nezamestnanosť a dlh, sa tiež podieľajú na destabilizácii spoločnosti. V správe sa tvrdí, že ak chceme zaručiť budúcim generáciám dobrú kvalitu života na zemi, kapitalizmus musí skončiť a nahradiť ho nový ekonomický systém, ktorý bude celkom odlišný a nebude fungovať na báze „vznikla diera, prišime záplatu – roztrhne sa záplata, prešime ju ďalšou“, t.j. postoj, ktorý politici a vlády zaujímalo už niekoľko posledných rokov, až dekád.

„Centrálna banka v Spojených štátoch a Eurozóne sa uchýlili k nekonvenčným opatreniam ako záporná úroková miera a skupovanie značného množstva verejného dlhu,“ píše sa v správe. „Hoci isté ekonomické tlaky povolili, … bezpečne môžeme povedať, že ľudská spoločnosť doposiaľ počas celej svojej existencie nevyvinula a ani nezažila ekonomické modely, ktoré by boli špecificky určené pre prichádzajúce obdobie.“

A síce správa nehovorí o žiadnom konkrétnom ekonomickom systéme, ktorý by mal nahradiť kapitalizmus, vedci sa ale zhodujú na tom, že by sa museli nutne „zmeniť spôsoby, akými sa produkuje a spotrebúva energia, transport, jedlo a bývanie“ s cieľom dosiahnuť „produkciu a spotrebu, na takej úrovni, že ich distribúcia nezaťaží prírodné ekosystémy, no na druhej strane si spoločnosť udrží decentné možnosti na dobrý život.“

Na začiatku správy sa ale vedci vyjadrili, žeby bolo nevyhnutné aplikovať celosvetový Maršalov plán. S myšlienkou prišiel ešte na začiatku tohto roka profesor atmosférickej chémie James Anderson z Harvardskej univerzity. V ideálnych podmienkach takýto plán predstavuje kooperáciu medzi krajinami z celého sveta v ústrety kolektívnej reštrukturalizácii spoločnosti s jasným cieľom – zníženie CO2 emisií až na nulu. Vedci dávajú Spojeným štátom a Európe čas zredukovať emisie CO2 na nulu do roku 2040, pre zvyšok sveta platí iný rok – 2050.

Vedci však silne pochybujú o možnostiach obnoviteľných zdrojov energie pokryť súčasné energetické nároky a náklady ľudstva pri jeho aktuálnej spotrebe.

Podľa výskumu, jediným naším riešením, ako udržať emisie na nule, je spotrebovávať podstatne menej energie. Vedci, ktorí myslia na budúcnosť, preto tlačia na vládnych lídrov, aby otestovali ich radikálne riešenia v makro prostredí, ako zabezpečiť prácu – niečo podobné navrhoval už v minulosti aj senátor Bernie Sanders (I-Vermon).

„Najvhodnejšími prácami pre program by boli tie, ktoré môže robiť takmer ktokoľvek s limitovaným tréningom. Pracovné pozície by boli prispôsobené tak, aby slúžili prechodu k udržateľnosti a k vybudovaniu kapacít, aby sme sa dokázali adaptovať klimatickej zmene: napríklad, inštalácia decentralizovaných energetických riešení a príprava na záplavy,“ spomína sa ešte v práci. „A na záver k spusteniu prechodovej fázy, záruka práce by zaistila úplnú zamestnanosť, čím by sa znížila neistota a potreba súťažiť a zápasiť o práce, ktoré ničia životné prostredie, ako na individuálnej, tak kolektívnej úrovni.“

Návrhy, ako ukončiť kapitalizmus, budú pravdepodobne obsiahnuté v OSN správe o celosvetovom udržateľnom vývoji, ktorá vyjde v roku 2019. Celú správu si môžete prečítať tu.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
5 Comments
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
Bohuš

Okrem zmeny spoločenského zriadenia a odstránenia bohatých nenásytných parazitov treba urobiť aj ďalší krok.
V každej krajine sveta je potrebné robiť takú populačnú politiku, aby počet obyvateľstva neprekročil nad únosnú mieru. Obyvateľov na danom území má žiť len toľko, aby zdroje vody, potravy a energií bohate postačovali pre všetkých a pritom, aby nemohlo dôjsť k znečisťovaniu životného prostredia.

Juraj Pallo

Ja vidim problém zas v tom,ako donútiť TOP bohate rodiny aby opustili túto pre nich veľmi výhodné zabehnutu schému. Tým že my žerieme tak veľa, teda my všetci mňa vrátane, tak podporujeme tento zvrhli systém. Riešenie nám dávajú múdre hlavy už dávno. Treba aby každý začal sám od seba. Nežrať nerobiť ďalší a ďalší odpad aj keby to malo znamenať na čas vyliezť späť na stromi.
Viem je ťažké zbaviť sa pohodlia. Tiež š tým bojujem

Zdeno

Problém vidím tam, že o globálnych problémoch rozhodujú vo väčšine bezdetný politici, ktorým je jedno, čo bude po ich smrti…

PETER

Problémom je to,že nikto nevie zadefinovať čo má nahradiť expanzívny,antihumánny,parazitný(zdroje,ekologia,nerovnosti,Ponziho schéma…)imperialistický systém kapitalizmu?!

MATEJ KOTIAN

Hmmm…a co taky Projekt Venus?