SPRÁVA ŠPECIÁLNEJ MONITOROVACEJ MISIE OBSE (SMM) NA UKRAJINE

0
140

Táto správa je založená na informáciách získaných do 15. februrára, 18:00 kyjevského času.

SMM začala monitorovať realizáciu “balíka opatrení na implementáciu dohôd z Minska”. SMM sledovala dodržiavanie prímeria, ktoré sa začalo 15. februára v čase 00:00. Uviedla, že prímerie bolo dodržané, až na niektoré incidenty v Severodonecku (90 km severozápadne od  mesta Luhansk, vládou kontrolované), v meste Luhansk, Debaľceve (80 km severne od Donecku) a v Donecku.

Starosta obce Hranitne (57 km južne od Donecku, štátom kontrolovaná) pre SMM 15. februára uviedol, že nedošlo žiadnemu k ostreľovaniu od predchádzajúceho popoludnia. Obyvatelia obcí Dolina (18 km južne od Donecku), Andrivka (77 km južne od Donecku), Červona (19 km južne od Donecku), Ljubivka (19 km južne od Donecku), Molodižne (20 km juho-západne od Donecku) a Olenivka (22 km juhozápadne od Donecku), všetky kontrolované “Doneckou ľudovou republikou” (“DĽR”) neuvádzali od 15. februára času 00: 00 žiadne incidenty.

V Novotroitsku (32 km južne od Donecku, vládou kontrolované), SMM hovorila s obyvateľmi, ktorí uviedli, že 15. februára po čase 00:00 v obci nezaznamenali žiadne bombardovanie. Hlásili ťažké ostreľovanie ponad obec z oboch strán 14. februára.[sociallocker]

SMM navštívila Soledar (77 km severne od Donecku, vládou kontrolované), kde je v súčasnosti dočasne umiestnená centrála Spoločného centra pre kontrolu a koordináciu (JCCC HQ). Boli prítomní aj príslušníci ukrajinských ozbrojených síl, ozbrojených síl Ruskej federácie a zástupcovia “Doneckej ľudovej republiky” a “Luhanskej ľudovej republiky”. Podľa protokolu JCCC HQ, bolo 14. februára v období od 08:00 do 00:00 zaznamenaných 101 porušení prímeria. Takmer všetky priestupky boli zapríčinené použitím raketometov (MLRS), delostrelectva a mínometov a boli sústredená okolo Debaľceva a letiska v Donecku. 15. februára v čase od 00: 00 do 08: 00 bolo zaznamenaných 15 porušení, všetko v Debaľceve, alebo v Čornuchyne (Luhanský región, 8 km východne od Debaľceva, oblasť ťažkých bojov). Generálmajor ozbrojených síl Ruskej federácie, ktorý je zástupca ozbrojených síl Ruskej federácie v JCCC, považuje prímerie za dodržiavané, vzhľadom k významnému zníženiu vojenských incidentov. Generálmajor Ukrajinských ozbrojených síl, ktorý je vedúcim zástupcom ukrajinskej strane v JCCC uviedol, že účinnosť prímeria by bola jasná v prípade, keby mohli cestovať do Debaľceva. SMM obdržala od ukrajinských ozbrojených síl kópiu návrhu na Implementačný plán JCCC. Tento plán bude prerokovaný so zástupcami ozbrojených síl Ruskej federácie v JCCC a ak bude dohodnutý konečný návrh, bude následne zaslaný do generálneho štábu ako Ukrajinských ozbrojených síl, tak aj ozbrojených síl Ruskej federácie.

Dňa 14. februára, SMM hovorila zvlášť s predstaviteľom štátnej záchrannej služby Ukrajiny, ukrajinských ozbrojených síl a predstaviteľom miestnej polície, o ostreľovaní Artemivska (40 km severne od Donecku, štátom kontrolované), ktoré sa odohralo predchádzajúci deň. Podľa všetkých účastníkov dialógu bol pri zásahu škôlky šrapnelom zabitý sedemročný chlapec. Druhá osoba bola taktiež zabitá a ďalších šesť bolo zranených. SMM bolo účastníkmi dialógu povedané, že boli poškodené domy, továrne a školy. SMM videla niekoľko kráterov, nevybuchnutej munície (UXO) a šrapnely konzistentné s raketou Smerč (BM-30). SMM tiež pozorovala odmínovací personál pracujúcich na nájdenej nevybuchnutej kazetovej munícii. SMM analyzovala tri krátery a smer vypálenia bol stanovený na juhovýchodu Artemivska.[/sociallocker]

Na ceste medzi obcami Stepanivka a Dmitrivka, (87 km východne od Donecku, kontrolované “DĽR”), SMM míňalala tri civilné prpoán-kamióny s bielymi ruskými poznávacími značkami, idúcimi smerom na západ v sprievode pohotovostných služieb “DĽR”. Neskôr sa SMM nachádzala na novo zrovnanej ceste smerujúcej juhovýchodne od obce Dibrivka (95 km východne od Donecku, kontrolovaná “DĽR”), ktorá sa točila na východ, smerom k územiu kontrolovanému “LĽR”. Na tejto ceste SMM pozorovala dve civilné benzín/naftové cisterny (jedna bez registračných značiek, jedna s ukrajinskými značkami), sprevádzané džípom vojenského štýlu s uniformovanými osobami, tiahnuce juhovýchodne od Dibrivky.

15. februára sa SMM stretla s dvomi obmedzeniami ich voľného pohybu v Doneckej oblasti: na okraji Debaľceva členmi “Doneckej ľudovej republiky” (“DľR”) a v blízkosti obce Vinohrané (101 km juhozápadne od Donecku) príslušníkmi ukrajinských ozbrojených síl.[sociallocker]

SMM hovorila s veliteľom na kontrolnom stanovišti ukrajinských ozbrojených síl na juhu Lisičanska (90 km severozápadne od Luhanska, vládou kontrolované), ktorý uviedol, že v predchádzajúcej noci (13/14 február) nebolo počuť žiadne ostreľovanie.

15. februára na kontrolnom stanovišti v blízkosti obce Smile (30 km západne od Luhanska, kontrolované “LĽR”) členovia “LĽR” pre SMM uviedli, že od svojho veliteľa dostali rozkaz dodržiavať prímerie. SMM uviedli, že ďalšej ceste smerom k Lisičansku je potrebné sa z bezpečnostných dôvodov vyvarovať. Neskôr, v meste Frunze (46 km severozápadne od Luhanska, kontrolované “LĽR”), veliteľ stanovišta pre SMM uviedol, že počas noci 14/15 februára nedošlo k žiadnemu ostreľovaniu.

SMM 15. februára v meste Luhansk sledoval príchod štrnástej zásielky humanitárnej pomoci z Ruskej federácie. SMM bola svedkom príchodu 19 nákladných automobilov na dvoch miestach (12 v bývalej továrni cukroviniek a sedem v pekárni). Vstup do pekárne bol SMM zamietnutý, ale bol umožnený prístup do cukrárskeho závodu, kde mohla vidieť vykladanie a skladovanie mnohých balíčkov. Tí, ktorí vykladali tovar uviedli, že všetko čo vykladali boli potraviny. Lekárska pomoc a stavebné materiály boli podľa nich doručené na iné miesta v Luhansku.

14. februára sa SMM stretla s miestnym veliteľom skupiny kozácov v Stachanove (50 km západne od Luhanska, kontrolovaná “LĽR”), ktorý tvrdil, že v mestách Stachanov, Brjanka (49 km západne od Luhanska, kontrolované “LĽR”), Alčevsk (40 km juhovýchodne od Luhanska, kontrolované “LĽR”) a Almazna (55 km východne od Luhanska, kontrolované “LĽR”) je vážny nedostatok vody, pretože potrubie slúžiace v týchto oblastiach bolo 11. februára prerušené. Účastník rozhovoru tvrdil, že to nebolo kvôli ostreľovaniu. Voda je podľa neho do týchto miest zavedená z Lisičanska (90 km severozápadne od Luhanska, kontrolované štátom).[/sociallocker]

SMM navštívila miesto explózie rozvodne elektriny v Zelenom Kolodeze (29 km juhovýchodne od Charkova). Rozvodňa dodávala elektrinu do siete a pre neďalekú železnicu. Elektrikár v službe SMM informoval že 15. februára  v čase 01: 07 počul výbuch a na rozvodni sa vyskytla porucha. Boli poškodené dva transformátory. Nikto nebol zranený.  Nedošlo ani k meškaniu železničnej dopravy ani k narušenie celkovej dodávky elektriny (bol zaistený alternatívny zdroj). Zástupcovia železničnej polície, Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) a prokuratúry predbežne vyšetrujú incident ako úmyselné poškodenie majetku (zakotvené v 194. článku ukrajinského trestného zákonníka). Hlava Pohraničnej stráže Ukrajiny v Charkove pre SMM uviedla, že denne je vstup z Ruskej federácie na Ukrajinu zabranený v priemere asi 20 až 30 ľuďom (všetci muži vo veku 16 až 60 rokov veku), pretože sú považovaní za bezpečnostné riziko.

SMM aj naďalej monitoruje situáciu v Dnepropetrovsku, Ivano-Frankivsku, Odesse, Chersone, Černovici, Ľvove a Kyjeve.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na