AMERICKÉ SPRAVODAJSKÉ SLUŽBY VEDELI, ŽE ZA CHEMICKÝM ÚTOKOM PRI IDLIBE NESTOJÍ ASAD

0
928
Zasadnutie Trumpovho bezpečnostného tímu, zdroj: wikipedia

6. apríla schválil americký prezident Trump raketový útok na sýrske vojenské letisko Šajrat, a to napriek informáciám spravodajských služieb, podľa ktorých sýrsky prezident Asad nepoužil chemické zbrane na Chán Šejchún. Nemecký list WELT AM SONNTAG priniesol zápis rozhovoru bezpečnostného poradcu (BP) a amerického vojaka v aktívnej službe (AV) pôsobiaceho na kľúčovej základni v regióne, z ktorého vyplýva, že Američania disponovali skutočnými informáciami o pôvode chemického útoku. Prepis rozhovoru poskytol renomovaný americký novinár a nositeľ Pulitzerovej ceny, Seymour M. Hersh, ktorý vo svojom ďalšom článku detailne popísal udalosti vedúce k bezprecedentnému útoku na suverénnu krajinu. Z bezpečnostných dôvodov boli z rozhovoru vynechané niektoré detaily týkajúce sa vojenských operácií.

6. apríla 2017

AV: Máme problém.

BP: Čo sa stalo? Je to tým, že Trump ignoruje spravodajské informácie a pokúsi sa zasiahnuť Sýrčanov? A že naštveme Rusov?

AV: Je to zlé … Veci sa vymkli kontrole.

BP: Pravdepodobne si včera nevidel Trumpovu tlačovú konferenciu. Priniesol médiám príbeh bez toho aby videl spravodajské informácie. Je pravdepodobné, že nás Rusi nakopú. Kurva nebezpečná situácia. Kde sú nejakí dospelí? Zlyhanie velenia povedať prezidentovi pravdu, či ju chce počuť alebo nie, sa vpíše do histórie ako jeden z našich najhorších okamihov.

AV: Neviem. Nič z tohto nedáva zmysel. Vieme, že nedošlo k žiadnemu chemickému útoku. Sýrska armáda zasiahla sklad zbraní, čo je legitímny vojenský cieľ a došlo k druhotným škodám. To je všetko. Neuskutočnili žiadny chemický útok.

AV: A teraz im vrazíme tomahawky do zadku.

BP: Po celú dobu to bola skrytá agenda. Je to snaha ísť po Iráne. Čomu ľudia okolo Trumpa nerozumejú je, že Rusi nie sú papierovým tigrom a že majú robustnejšiu vojenskú schopnosť ako my.

AV: Neviem, na čo sa chystajú Rusi. Mohli by sa stiahnuť a nechať Syrčanov chrániť svoje vlastné hranice, alebo by mohli poskytnúť nejakú vlažnú podporu, alebo by nás mohli vystreliť z leteckého priestoru späť do Iraku. Úprimne neviem, čo môžem očakávať. Mám pocit, že je všetko možné. Ruský systém protivzdušnej obrany je schopný zastaviť naše rakety. Toto je fakt veľká záležitosť … zostávame, systémy fungujú …

BP: Máš pravdu. Rusko toto nenechá len tak.

BP: Kto to tlačí? Prichádza to od Votelu (generál Joseph L. Votel, veliteľ centrálneho velenia Spojených štátov)?

AV: Neviem. Je to od niekoho dôležitého … Je to vskutku veľká vec.

AV: Musel to byť POTUS.

AV: (Rusi) Zvažujú svoje možnosti. Ukazuje sa, že budú pasívnymi zástancami Sýrie a nezapoja svoje systémy pokiaľ nebudú ohrozené ich vlastné aktíva … inými slovami, obloha je kurva modrá.

7. apríla 2017

BP: Čo robia alebo hovoria Rusi? Mám pravdu v tom, že sme vlastne spôsobili Rusku alebo Sýrii len malú škodu?

AV: Nezasiahli sme žiadnu poondenú vec, našťastie. Presunuli všetky svoje lietadlá a personál. V podstate sme im poskytli veľmi drahý ohňostroj.

AV: Vedeli, kde sú naše lode a sledovali celý útok od štartu až po koniec hry.

AV: Rusi zúria, keď tvrdíme, že máme skutočné spravodajské informácie a pritom poznáme pravdu o útoku na sklad zbraní.

AV: Majú pravdu.

AV: Myslím, že naozaj nezáležalo na tom, či sme zvolili Clintonovú alebo Trumpa. Fuck.

AV: Nikto nehovorí o skutočnom dôvode, prečo sme v Iraku a Sýrii. Že naša misia je už v prdeli.

BP: Sú niektorí tvoji kolegovia naštvaní, alebo sú s tým všetci v pohode?

AV: Je to tu ako v šialenom dome … Dočerta, Rusom sme to dokonca povedali hodinu pred úderom.

BP: Ale oni jasne vedeli, že to príde.

AV: Samozrejme.

AV: Teraz Fox hovorí, že sme sa rozhodli zasiahnuť sýrske letisko, pretože to bolo miesto odkiaľ vraj prišiel chemický útok. Wau. Toto len tak nevymyslíš.

BP: Vymyslíš … oni vymysleli.

AV: Je to čisté poondené zlo.

BP: Amen!!!

8. apríla 2017

AV: Rusi sú mimoriadne rozvážni. Napriek tomu, čo novinári rozprávajú, stále sa snažia o zníženie napätia a koordinovanie leteckej kampane.

BP: Nemyslím si, že Rusko skutočne pochopilo, aký je Trump v tomto šialený. A nemyslím si, že my chápeme, aké škody nám Rusi môžu spôsobiť.

AV: Ukazujú úžasnú zdržanlivosť a boli neuveriteľne pokojní. Zdá sa, že sa najviac zaujímajú o to, aby znížili napätie. Nechcú stratiť našu podporu v pomoci pri ničení ISIL.

BP: Mám ale pocit, že sa pokúsia udržať tento prístup tak dlho, kým budú cítiť, že to môže fungovať. Ak budeme pokračovať v presadzovaní aktuálneho agresívneho postoja, vrátia nám úder.

ZDROJwww.welt.de
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na