STANOVISKO K POSTOJU VLÁDY SR K IRACKEJ KRÍZE (02/1998)

0
235

Demokratická strana opätovne vyjadruje názor, že je nevyhnutné morálne podporiť nekompromisný postup americkej vlády voči irackému vládnemu režimu Saddama Husajna. Aj v najnovšej histórii existuje nespočetné množstvo dôkazov, že každá snaha o ústupky a kompromisy je interpretovaná diktátormi od Hitlera až po bývalých komunistických vodcov ako prejav slabosti a je vždy zneužitá s vážnymi následkami pre všetkých. Saddam Husajn opätovne dokázal, že nie je výnimkou z tohoto pravidla. Má v rukách chemické a biologické zbrane a nemá najmenšie ľudské zábrany ich použiť. Už ich nakoniec použil v krvavej vojne s Iránom. Znamenajú smrteľnú hrozbu nielen pre susedov Iraku a Izrael, ale pre celý región. Zmierenie sa s touto skutočnosťou, ktorá je v rozpore s jednoznačným uznesením Bezpečnostnej rady OSN, by bolo znakom bezmocnosti slobodného sveta a posmelením pre všetkých ostatných diktátorov a signálom, že je možné beztrestne porušovať pravidlá medzinárodnej komunity – samozrejme na úkor slobody slabších.

Postoj ruskej diplomacie, ktorá sa bez akýchkoľvek zmysluplných vysvetlení zaštiťuje zaklínadlom hrozby vypuknutia svetovej vojny, nie je v skutočnosti snahou o mierové naplnenie uznesenia Bezpečnostnej rady OSN, ale úsilím o znovunadobudnutie veľmocenskej dominancie v oblasti. A to i za cenu skrytej podpory režimu blatantne porušujúceho ľudské práva. Je to práve ruská zahraničná politika, ktorá sa najprv postojom k rozširovaniu NATO, a dnes aj stanoviskom k irackej kríze vracia k rozdelenému bipolárnemu svetu.

Zverejnený postoj vlády SR, ktorý formálne od irackého režimu vyžaduje splnenie požiadaviek OSN, ale odmieta jediný spôsob ako to naozaj presadiť, je faktickým pripojením sa k postoju ruskej zahraničnej politiky. V znovu bipolárnom svete Jevgenija Primakova, teda na stranu oponentov a súperov Spojených štátov amerických a NATO. Demokratická strana opätovne zdôrazňuje, že je to postoj, ktorý Slovensko vopred diskvalifikuje ako kandidáta na členstvo v NATO, pretože kladie otáznik nad jeho hodnotovou orientáciou, nad jeho dôveryhodnosť ako budúceho spojenca a nad jeho ochotu prispieť k obrane spoločnej veci.

V Bratislave 20.2.1998

František Šebej

podpredseda DS

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments