STREĽBU TURECKÝCH SÍL NA KURDSKÝCH CIVILISTOV ZACHYTILA KAMERA

1
8603
Incident, v ktorom sa niekoľko kurdských civilistov s bielou vlajkou v meste Cizre dostalo pod paľbu tureckých síl, zachytil žurnalista na svojej kamere.
Video zobrazuje sprievod ľudí, ktorý sa presúva ulicami mesta Cizre na juhovýchode Turecka. Niekoľko ľudí drží biele zástavy a ďalší tlačia vozíky s mŕtvymi telami. Na záberoch je tiež vidieť, že steny okolitých domov sú posiate dierami po guľkách, v diaľke sa nachádza turecký tank.
V momente keď dav prechádza okolo pozícií tureckých vojakov, spustí sa streľba, ľudia kričia, utekajú a snažia sa ukryť. Medzi nimi sa nachádza aj žurnalista Refik Tekin, ktorý celú situáciu natáča na kameru. Video zachytáva ako niekoľko ľudí padá bezvládne na zem, niekoľko postrelených a krvácajúcich sa plazí do bezpečia. Medzi zastrelenými je aj Tekin, ktorého kamera stále hroznú situáciu natáčala.

Turecká vláda v auguste spustila vojenskú operáciu v kurdských oblastiach na juhu a juhovýchode krajiny, zameranú proti zakázanej Strane pracujúcich Kurdistanu (PKK), ktorá je Anakrou považovaná za teroristickú organizáciu. Napriek tomu, že tureckí vládni činitelia vyhlasujú, že ide výlučne o boj proti terorizmu a akúkoľvek kritiku odmietajú, mnohé medzinárodné organizácie pre ľudské práva hovoria o kolektívnom treste proti Kurdom, či priamo o genocíde. Proti jednaniu tureckej vlády sa kriticky vyjadrili aj viaceré známe osobnosti a svetoví akademici. Turecký prezident Erdogan sa dokonca priamo vyhrážal odporcom a kritikom vojenskej operácie namierenej proti PKK.

Amnesty International uviedla, že postup Ankary a silových zložiek ohrozuje 200.000 ľudí žijúcich v postihnutých oblastiach a to prerušením základných služieb, zákazom volného pohybu a prestrelkami v obytných oblastiach. Prinajmenšom 150 civilistov a stovky bojovníkov PKK pri operácii zahynuli.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Kurdskí bojovníci sú pritom najefektívnejšou pozemnou silou na území Iraku a Sýrie, ktorá bojuje proti džihádistom z Islamského štátu a iných radikálnych hnutí. Napriek tomu sú častým terčom práve tureckých síl, ktoré oficiálne bojujú na strane koalície proti ISIL. Turecko, člen NATO a partner Európskej únie, s ktorou jedná o bezvízovom styku a členstve, len nedávno zostrelilo ruský bombardér pri bojovej misii na sýrsko-tureckých hraniciach, vyslalo vojsko na územie Iraku bez súhlasu irackej vlády, bolo zapojené do obchodu s kradnutou ropou v rukách ISIL, čelilo obvineniam z dodávok zbraní džihádistom v Sýrii a z prebiehajúceho náboru a výcviku džihádistov v jeho mestách. Posledne čelí sérii bombových atentátov, ktoré usmrtili desiatky ľudí, vrátane zahraničných turistov.

MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
Pan M

A tento sku.veny narod pozyva ta drbnuta merkelova do eu