STREĽBU TURECKÝCH SÍL NA KURDSKÝCH CIVILISTOV ZACHYTILA KAMERA

1
8543
Incident, v ktorom sa niekoľko kurdských civilistov s bielou vlajkou v meste Cizre dostalo pod paľbu tureckých síl, zachytil žurnalista na svojej kamere.
Video zobrazuje sprievod ľudí, ktorý sa presúva ulicami mesta Cizre na juhovýchode Turecka. Niekoľko ľudí drží biele zástavy a ďalší tlačia vozíky s mŕtvymi telami. Na záberoch je tiež vidieť, že steny okolitých domov sú posiate dierami po guľkách, v diaľke sa nachádza turecký tank.
V momente keď dav prechádza okolo pozícií tureckých vojakov, spustí sa streľba, ľudia kričia, utekajú a snažia sa ukryť. Medzi nimi sa nachádza aj žurnalista Refik Tekin, ktorý celú situáciu natáča na kameru. Video zachytáva ako niekoľko ľudí padá bezvládne na zem, niekoľko postrelených a krvácajúcich sa plazí do bezpečia. Medzi zastrelenými je aj Tekin, ktorého kamera stále hroznú situáciu natáčala.

Turecká vláda v auguste spustila vojenskú operáciu v kurdských oblastiach na juhu a juhovýchode krajiny, zameranú proti zakázanej Strane pracujúcich Kurdistanu (PKK), ktorá je Anakrou považovaná za teroristickú organizáciu. Napriek tomu, že tureckí vládni činitelia vyhlasujú, že ide výlučne o boj proti terorizmu a akúkoľvek kritiku odmietajú, mnohé medzinárodné organizácie pre ľudské práva hovoria o kolektívnom treste proti Kurdom, či priamo o genocíde. Proti jednaniu tureckej vlády sa kriticky vyjadrili aj viaceré známe osobnosti a svetoví akademici. Turecký prezident Erdogan sa dokonca priamo vyhrážal odporcom a kritikom vojenskej operácie namierenej proti PKK.

Amnesty International uviedla, že postup Ankary a silových zložiek ohrozuje 200.000 ľudí žijúcich v postihnutých oblastiach a to prerušením základných služieb, zákazom volného pohybu a prestrelkami v obytných oblastiach. Prinajmenšom 150 civilistov a stovky bojovníkov PKK pri operácii zahynuli.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Kurdskí bojovníci sú pritom najefektívnejšou pozemnou silou na území Iraku a Sýrie, ktorá bojuje proti džihádistom z Islamského štátu a iných radikálnych hnutí. Napriek tomu sú častým terčom práve tureckých síl, ktoré oficiálne bojujú na strane koalície proti ISIL. Turecko, člen NATO a partner Európskej únie, s ktorou jedná o bezvízovom styku a členstve, len nedávno zostrelilo ruský bombardér pri bojovej misii na sýrsko-tureckých hraniciach, vyslalo vojsko na územie Iraku bez súhlasu irackej vlády, bolo zapojené do obchodu s kradnutou ropou v rukách ISIL, čelilo obvineniam z dodávok zbraní džihádistom v Sýrii a z prebiehajúceho náboru a výcviku džihádistov v jeho mestách. Posledne čelí sérii bombových atentátov, ktoré usmrtili desiatky ľudí, vrátane zahraničných turistov.

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
Pan M Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Pan M
Nezareg.
Pan M

A tento sku.veny narod pozyva ta drbnuta merkelova do eu