ŠTUDENTKA OMYLOM VYROBILA DOBÍJATEĽNÚ BATÉRIU, KTORÁ VYDRŽÍ 400 ROKOV

0
238
Existuje staré príslovie, že šťastie príde tam, kde príprava sa stretne s príležitosťou.

A neexistuje asi ani na to lepší príklad ako objav z roku 2016 na Univerzite California, v Irvine (UCI), doktorandskou študentkou Mya Le Thai. Keď sa hrala v laboratóriu, prišla na objav, ktorý by mohol viesť k nabíjateľnej batérii, ktorá by vydržala až 400 rokov. To by znamenalo notebooky a smartfóny s omnoho dlhšou výdržou batérie a s nižšou potrebou lítio-iónových batérií, ktoré sa hromadia na smetiskách.

Tím výskumníkov na UCI experimentoval s nanovláknami a ich použitím do batérií, ale zistili, že po čase tieto tenké krehké vlákna prasknú a po častom cykle dobíjaní sa roztrhnú. Cyklus dobíjania nastáva vtedy, keď sa plne nabitá batéria kompletne vybije a znovu nabije.

Ale jedného dňa, len tak z rozmaru, Thai obalila niekoľko pozlátených nanovláken dioxidom mangáničitým a elektrolytickým gélom podobnom plexisklu.

„Začala obmotávať tieto gélové kondenzátory a vtedy sme ostali v šoku,“ povedal Reginald Pennerová, predseda katedry chémie. „Povedala že ‘táto veci už má za sebou 10 000 cyklov a stále pokračuje.’ Potom sa vrátila o pár dní neskôr a oznámila nám, že ‘prebehlo už 30 000 cyklov.’ Takto to šlo celý mesiac.“

Tento objav je dych berúci, pretože priemerná výdrž batérie do notebooku sa pohybuje od 300 do 500 nabíjacích cyklov. Nanobatéria vyvinutá na UCI dosiahla až 200 000 cyklov za tri mesiace. To by predĺžilo životnosť priemernej batérie do notebooku o ďalších 400 rokov. Zvyšok zariadenia by zrejme už dávno predtým nefungoval, ale dôsledky toho, že existuje batéria, ktorá vydrží byť nabitá aj stovky rokov, sú celkom znepokojujúce.

„Ukázalo sa, že je tu veľmi jednoduchý spôsob ako stabilizovať nanovlákna typu, ktoré sme študovali,“ povedal Penner. „Ak sa to ukáže byť pravda, bol by to ohromný pokrok pre spoločnosť.“ A nielen na to, aby sa niekto zabával v laboratóriu.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na