ŠTUDENTKE ZAMIETLI VSTUP DO IZRAELA A NÁSTUP NA UNIVERZITU, TÝŽDEŇ ZADRŽIAVANÁ NA LETISKU ČAKÁ NA SÚD

0
465
Ilustračná fotografia - Demonštrácia hnutia BDS pred londýnskou univerzitou, apríl 2017, zdroj: Wikipedia Commons

22-ročná americký študentka Lara Alqasemová, ktorá je už týždeň zadržiavaná na izraelskom letisku kvôli obvineniu z podpory pro-palestínského hnutia bojkotu, sa stala predmetom diskusie o rastúcej netolerancii kritikov v krajine.

Lara Alqasemová, americká občianka s palestínskymi starými rodičmi, prišla minulý týždeň na letisko Ben-Gurion s platnými študentskými vízami, no orgány jej vstup zakázali a nariadili jej deportáciu.

Hovorkyňa imigračných orgánov, Sabine Haddad, povedala neskôr v utorok, že Alqasemová napadne zákaz na izraelskom súde.

“Môže odletieť späť do Spojených štátov, kedykoľvek sa jej zapáči,” povedala Haddad.  “Rozhodla sa ale, že sa odvolá a je aktuálne zadržaná v zariadení pre tých, ktorým bol odopretý vstup do krajiny,” dodala. Dátum pojednávania ešte nebol stanovený.

Hoci sloboda prejavu je v Izraeli široko chránená, administratíva Benjamina Netanjahua a jeho parlamentných spojencov uskutočnila kampaň proti domácim a medzinárodným kritikom.

V minulom roku parlament schválil zákon zakazujúci vstup do Izraela pre tých, ktorí podporujú pro-palestínske hnutie za bojkot, divestície a sankcie (BDS), ktoré využíva rovnaké opatrenia, aké boli prijaté voči Juhoafrickej republike počas éry apartheidu.

Predseda vlády poveril ministerstvo strategických záležitostí a štátnu diplomaciu, aby viedli boj proti hnutiu BDS, ktoré Izrael považuje za strategickú hrozbu, a to najmä preto, že sa jeho popularita zvyšuje medzi študentami univerzít.

Alqasemová je bývalá prezidentka Študentov za spravodlivosť v Palestíne na Floridskej univerzite. Skupina je stotožnený s hnutím BDS, ktoré má medzi svojimi požiadavkami aj ukončenie okupácie palestínskych území.

“Snažíme sa zabrániť vstupu tým, ktorí podporujú antisemitskú kampaň BDS,” povedal minister pre strategické záležitosti Gilad Erdan. “Budeme pokračovať v odhaľovaní lží BDS vrátane toho, že zabránime vstupu tým, ktorí ho podporujú.”

Alqasemová však tvrdí, že sa nikdy aktívne nezúčastňovala v bojkotovom úsilí. “Hovoríme o niekom, kto jednoducho chce študovať v Izraeli, ktorý nič nebojkotuje,” povedal jej právnik Yotam Ben-Hillel. “Už nie je súčasťou študentskej organizácie.”

Jej bývalá hebrejská učiteľka na Floridskej univerzite opísala Alqasemovú ako otvoreného a zvedavého študenta, ktorý mal “pozitívny postoj k judaizmu, Židom a štátu Izrael”. Alqasemová sa zaregistroval na magisterské štúdium ľudských práv na Izraelskej hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, ktorá sa vyjadrila, že bude podporovať jej odvolanie.

Niekoľko hlasných židovských kritikov bez kontaktov na BDS bolo v tomto roku taktiež pri vstupe do krajiny zadržaných a vypočutých v súvislosti s ich politickými názormi. V júli schválil parlament zákon, ktorý umožnil zákaz skupín, kritických voči ozbrojeným silám alebo štátu, aby vstupovali do škôl a debatovali so študentmi.

V súvislosti s odmietnutím vstupu Alqasemovej do Izraela a práva študovať na univerzite, kam bola prijatá, podporilo jej odvolenie na súd vyše 300 univerzitných akademikov z celého sveta.

ZDROJtheguardian.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments