ŠTÚDIA: EURÓPSKE VČELY MEDONOSNÉ BOLI OTRÁVENÉ 57 RÔZNYMI PESTICÍDMI

0
1514
Ilustračné foto (Foto: dasWebweib/flickr (CC BY-SA 2.0))

Už pred niekoľkými rokmi viaceré výskumné tímy v Európskej únii dospeli k záveru, že pesticídy predstavujú „akútne nebezpečenstvo“ pre včely medonosné, ktoré opeľujú väčšinu komerčne pestovaných rastlín v Európe.

Európska únia preto zakázala používanie pesticídov z triedy neonikotinoidov v snahe zaistiť ochranu európskej populácie včiel medonosných. V posledných rokoch totiž dochádza k celosvetovému poklesu populácie včiel.

Len ochorenie CCD zabilo v Spojených štátoch miliardy včiel. Colony collapse disorder (CCD) (slovensky Syndróm kolapsu včelstiev) je fenomén, pri ktorom náhle mizne z včelej kolónie veľké množstvo (až všetky) jedincov, zväčša robotníc. To následne vedie k úhynu celej kolónie. Za možné príčiny tohto ochorenia sa považujú aj postrekové chemikálie v poľnohospodárstve.

Včely sú pritom považované za kriticky dôležité pre životné prostredie a poľnohospodárstvo, pretože opeľujú viac ako 80 percent z plodín a voľne rastúcich rastlín v Európe.

Vzťah medzi používaním pesticídov a smrťou včiel je zložitý a vedci sa neustále snažia zistiť, čo sa presne deje a čo má na zabíjanie včiel najväčší vplyv. Mohla by to byť určitá kombinácia pesticídov, rôzne koncentrácie, alebo ich meniace sa užívanie v priebehu času.

V súčasnosti sú pre použitie v Európskej únii schválené stovky pesticídov a preto sa skupina poľských vedcov v tíme Tomasza Kiljaneka pokúsila zistiť, ktoré z pesticídov spôsobujú otravu včiel.

Vedci v ich novej štúdii publikovanej v Journal of Chromatography A predstavili novú metódu na detekciu celého radu pesticídov vo včelách. Vyvinuli postup založený na metóde zvanej QuEChERS, ktorá v súčasnej dobe slúži aj na detekciu pesticídov v potravinách.

Použitím QuEChERS mohli testovať otrávené včely na prítomnosť 200 rôznych pesticídov súčasne a rovnako aj na niekoľko ďalších zlúčenín, ktoré sa tvoria pri rozklade pesticídov. Vedci vybrali 200 pesticídov používaných v Poľsku a EÚ, pričom 98% z nich je možné používať v celej EÚ (iba päť z testovaných nie je schválených pre použitie v celej Európskej únii).

Vedci následne svoju metódu použili pri vyšetrovaní viac ako 70 otráv včelstiev. Včely testovali na prítomnosť 200 rôznych pesticídov a taktiež zisťovali, aká je koncentrácia pesticídov v telách včiel.[sociallocker id=5464][/sociallocker]

Vedci zistili vo včelách prítomnosť až 57 rôznych pesticídov.

Spomínanú štúdiu však považujú len za začiatok ich výskumu o vplyve pesticídov na zdravie včiel. Otravy včiel medonosných sú totiž podľa nich iba špičkou ľadovca. Pesticídy môžu totiž aj pri veľmi nízkych úrovniach oslabiť obranné systémy včiel, čo umožňuje parazitom alebo vírusom zabiť celú kolóniu.

Veria však, že výsledky štúdie pomôžu rozšíriť vedomosti o vplyve pesticídov na zdravie včiel a poskytnú dôležité informácie pre ďalší vedcov, ktorí budú schopní lepšie posúdiť riziko spojené s mixom v súčasnosti používaných pesticídov.

Zároveň dúfajú, že štúdia pomôže pri stanovovaní s pesticídmi súvisiacich najpravdepodobnejších rizík ovplyvňujúcich zdravie včiel, aby bolo možné vymyslieť, ako zachrániť životne dôležité populácie včiel.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre