ŠVÉDI PROTESTOVALI PO TROCH POŽIAROCH V MEŠITÁCH V PRIEBEHU TÝŽDŇA

0
54

Švédski protirasistickí aktivisti usporiadali v centre Štokholmu po troch požiaroch v mešitách v priebehu jedného týždňa veľké zhromaždenie. Doterajšie informácie totiž nasvedčujú tomu, že išlo o podpaľačské útoky.

Pred parlamentom sa zhromaždilo približne tisíc účastníkov, pričom niektorí demonštranti držali letáky s nápismi: “Nedotýkajte sa mojej mešity”.

Vo štvrtok bola zápalná fľaša hodená do mešity v Uppsale vo východnej časti Švédska. Budova sa nevznietila.

Na mešitu v meste Eslöv na juhu Švédska bol uskutočnený podpaľačský útok na konci decembra a predtým pri ďalšom podpaľačskom útoku na mešitu v Eskilstuna bolo dokonca zranených päť ľudí.

Anti-rasistická manifestácia sa v piatok konala aj v mestách Malmö a Göteborg.

V Štokholme švédska ministerka kultúry Alice Bahová Kuhnkeová uviedla, že vláda rozbehne národnú stratégiu v boji proti islamofóbii. Ako ďalej dodala, jej cieľom je vzdelávať ľudí o islame a obmedzovať predsudky.

Na znak solidarity oblepili ľudia po štvrtkovom útoku vchod do mešity v Uppsale srdiečkami.

V súvislosti s podpaľačstvom zatiaľ policajné vyšetrovanie neviedlo k žiadnym zatknutiam.

Vláda sa zaviazala, zvýšiť bezpečnosť počas bohoslužieb.

Imigrácia sa stala vo Švédsku horúcou témou, nakoľko Švédko prijíma na hlavu viac žiadateľov o azyl, než ktorákoľvek iná európska krajina.

Anti-imigračne naladení Švédski demokrati, ktorí získali vo voľbách v septembri minulého roka 13% hlasov, chcú 90% zníženie počtu žiadateľov o azyl, ktorým je povolený vstup do Švédska. Minulý mesiac strana takmer v súvislosti azylovou politikou zvrhla novú koaličnú vládu.

Okolo 16% švédskej populácie tvoria v cudzine narodení ľudia, pričom mnohí z nich pochádzajú z vojnou zničeného Iraku, Afganistanu a Sýrie – všetko krajín s moslimskou väčšinou.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments