SVETOVÁ EKONOMIKA JE PYRAMÍDOVA HRA, TVRDÍ STEVEN CHU

0
584

Dobrou správou je, že sa už o tom začína hovoriť nahlas. Zlou, že stále málokto počúva. A tou najhoršou, že tí hore sa kormidla len tak ľahko nevzdajú.

Steven Chu, bývalý americký tajomník pre energetiku, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku (1997) a nový prezident Americkej Asociácie pre Vývoj Vedy (American Association for the Advancement of Science) (AP Foto/Tsering Topgyal)

Svetová ekonomika je založená na neustále rastúcej populácii, tvrdí laureát Nobelovej ceny Steven Chu, čo je schéma, o ktorej ekonómovia nehovoria a vlády jej nechcú čeliť, schéma, na ktorej sa udržateľnosť nedá postaviť a ktorá sa napokon aj zrúti.

„Svet potrebuje nový model, ako generovať rastúci životný štandard, ktorý nie je závislý od pyramídovej hry,“ nechal sa počuť Chu na Univerzite of Chicago.

Chu ale nešpecifikoval, ako by mal nový model vyzerať, len ponúkol riešenie populačného rastu, na ktorý sa ten súčasný model spolieha.

„Zvýšená ekonomická prosperita a všetky ekonomické modely, ktoré podporujú vlády a globálni konkurenti sú založené na tom, že majú vyšší počet mladých ľudí a pracovníkov ako starších ľudí,“ povedal Chu. „Prichádzajú mi na myseľ dve schémy. Prvá je pyramídová. Tá druhá je Ponziho schéma. Nebudem vám ich tu vysvetľovať, pretože si ich môžete vyhľadať sami. Ale obe sú založené na raste, no v rozličnej forme.“

Napríklad, mladí zarábajúci ľudia platia zdravotné náklady pre starnúcich pracujúcich a dôchodcov, povedal bývalý tajomník pre energetiku, schéma, ktorá si vyžaduje ale rastúci počet mladých zarábajúcich ľudí. A ekonomický rast si preto vyžaduje viac a viac ľudí, ktorí by kupovali ešte viac, no na druhej strane, so závažnými environmentálnymi následkami.

A tak tu vznikajú dva základné problémy:

  1. „Závislosť na pyramídovej alebo Ponziho schéme sa vylučuje s udržateľnosťou,“ povedal znepokojene Chu.
  2. S rastom životnej úrovne priamo úmerne klesá rast populácie. Takže ak sa ekonomike podarí zvýšiť životný štandard, podkopáva samú seba.

„Ekonómovia toto vedia, ale nehovoria o tom otvorene a v žiadnej svetovej vláde sa nevedú o tomto reálne diskusie,“ povedal Chu. „Každá vláda ale tvrdí, že jej populácia musí rásť, a je jedno, či dôjde k jej navýšeniu prostredníctvom imigrantov alebo domáceho obyvateľstva. Takže toto je celý ten problém.“

Chu uviedol ako príklad, že Čína chce nahradiť svoju politiku jedného dieťaťa a motivovať súčasné rodiny mať dve deti, a dokonca Francúzsko ponúka odmeny, tzv. Médaille de la Famille Française (Medaila francúzskej rodiny) pre matky vo veľkopočetných rodinách. [Chu] tvrdí, že takéto kroky ale nepomôžu svetu dosiahnuť udržateľný rozvoj.

Chu, človek, ktorý vyriešil problém ropnej škvrny v Mexickom zálive čmáranicou na obrúsku, následne ale ponúkol dve bezbolestné riešenia populačného rastu:

„Vzdelávanie žien (aj mužov) a tvorba bohatstva. Vo všetkých kultúrach. Ak budete mať negatívne myslenie, máte negatívne výsledky.“

„V mnohých krajinách po celom svete, v rozvinutých krajinách, Japonsku, Španielsku, Taliansku sa stretávame s tým, že na jeden pár pripadá 1,3 dieťaťa, dokonca niektoré čísla hovoria aj o 1,2 či 1, pričom číslo 2 je stály stav (pre zachovanie populácie je potrebných 2,1 dieťaťa na ženu. Takéto číslo však nedosahuje žiaden z členských štátov Únie.).“

Preto Chu očakáva, že tieto účinky zvyšovania životnej úrovne budú nakoniec kompenzovať rast ľudskej populácie. To pomôže životnému prostrediu, povedal, ale k tomu bude tiež treba nový druh hospodárstva a ekonomiky.

Chuovu návštevu na University of Chicago sponzoroval Energetický inštitút pre politiku z Chicaga (Energy Policy Institute of Chicago) (pre ktorý niekedy hosťujem podcasty) a Inštitút molekulárneho inžinierstva (the Institute of Molecular Engineering).

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments