SYNATHINA: DIGITÁLNA PLATFORMA PRE OBČIANSKE PROJEKTY

0
125

V roku 2013 sa dokumentaristka a aktivistka Amalia Zeppou obrátila na primátora mesta s cieľom podporiť sebestačné riešenia s cieľom riešiť problémy Atén, mesta ktoré bolo zmietané mnohými finančnými problémami, ktorým vtedy Grécko čelilo. Inšpirovaný jej víziou ju starosta najal ako poradkyňu pre budovanie siete občianskej spoločnosti pre mesto. Ona následne pomohla vytvoriť platformu zvanú SynAthina pre spojenie všetkých miestnych projektov navzájom a smerom k mestu. Neskôr sa Zeppou stala viceprimátorkou pre občiansku spoločnosť v Aténach.

SynAthina je teda online komunitná platforma určená na zapojenie občianskych projektov naprieč Aténami. Umožňuje občanom mapovať ich aktivity, zverejňovať udalosti a spájať sa s dobrovoľníkmi a poskytovateľmi finančných prostriedkov. Občania alebo organizácie môžu predkladať nápady na zlepšenie mesta, od rozšírenia komunálnych služieb k zmene politiky mesta. Tiež môžu spolupracovať s príslušnými štátnymi zamestnancami, podnikmi a neziskovými organizáciami, s cieľom zaviesť inovácie.

Len v prvej fáze programu SynAthina 120 miestnych skupín prišlo s viac ako 500 projektmi a aktivitami. V roku 2014 bola spoločnosť SynAthina medzi víťazmi výzvy Bloomberg Philanthropies Mayors Challenge. Do roku 2016 bolo na SynAthina uverejnených viac ako 1000 projektov od viac ako 200 takýchto samo sa organizujúcich občianskych skupín. Pre zdieľanie inovácií mimo Atén, SynAthina implementuje hodnotiaci mechanizmus, v ktorom je prvých desať top aktivít z každého roka zdokumentovaných a preložených tak, aby ich mohla použiť každá komunita.

Výňatok z článku Ryana Conwaya

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments