SÝRČANKY (2016) FRANCÚZSKY DOKUMENT ODHAĽUJÚCI INÚ TVÁR ARABSKEJ KRAJINY

0
2002

Dokument odkrýva pohľad na sýrske ženy a dievčatá, ktoré študujú, venujú sa svojim záľubám či povolaniu, no každý deň od začiatku sýrskeho konfliktu cítia strach z víťazstva islamistických povstalcov. Táto reportáž ponúka divákovi iný pohľad na najkrvavejší konflikt 21. storočia, aby pochopil zložitejšie realitu, než aká mu je prezentovaná korporátnymi médiami. Reportáž o Sýrii pripravil Julien Rochedy pre TV Libertés.

V dokumente sa mimo základných informácií o tom, aké práva a slobody, výnimočné v blízkovýchodnom priestore, majú ženy v Sýrii zaručené, dozviete aj to, ako vyzerá ich ich každodenný život, pripomínajúci skôr západný spôsob života, v kontraste s tým, čo niektoré z nich zažili na územiach ovládaných tzv. rebelmi.

Články o postavení žien v Sýrii:

Jak si stojí ženy v Sýrii? (CZ)

Syrské ženy v pracovním procesu (CZ)

Postavenie žien v Sýrii (ANG)

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na