SÝRČANKY (2016) FRANCÚZSKY DOKUMENT ODHAĽUJÚCI INÚ TVÁR ARABSKEJ KRAJINY

0

Dokument odkrýva pohľad na sýrske ženy a dievčatá, ktoré študujú, venujú sa svojim záľubám či povolaniu, no každý deň od začiatku sýrskeho konfliktu cítia strach z víťazstva islamistických povstalcov. Táto reportáž ponúka divákovi iný pohľad na najkrvavejší konflikt 21. storočia, aby pochopil zložitejšie realitu, než aká mu je prezentovaná korporátnymi médiami. Reportáž o Sýrii pripravil Julien Rochedy pre TV Libertés.

V dokumente sa mimo základných informácií o tom, aké práva a slobody, výnimočné v blízkovýchodnom priestore, majú ženy v Sýrii zaručené, dozviete aj to, ako vyzerá ich ich každodenný život, pripomínajúci skôr západný spôsob života, v kontraste s tým, čo niektoré z nich zažili na územiach ovládaných tzv. rebelmi.

Články o postavení žien v Sýrii:

Jak si stojí ženy v Sýrii? (CZ)

Syrské ženy v pracovním procesu (CZ)

Postavenie žien v Sýrii (ANG)

Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na