TAKMER 70% OBČANOV ČESKEJ REPUBLIKY SI PRIJATIE EURA NEŽELÁ

0
119
Zdroj foto: www.soc.cas.cz

Centrum pre výskum verejnej mienky Sociologického ústavu Akadémie vied ČR skúmalo v pravidelnom prieskume v rámci projektu Naša spoločnosť  postoje českej verejnosti k prijatiu eura ako českej meny a názory na vplyvy vstupu ČR do Európskej únie v rôznych oblastiach.[sociallocker]

Centrum  v období od 4. do 13. 4. 2015 oslovilo v osobnom rozhovore 1011 respondentov starších ako 15 rokov.

Pri otázke, ktorej znenie bolo: “Súhlasíte, alebo nesúhlasíte s tým, aby bolo euro prijaté za menu ČR?” viac ako dve tretiny občanov prejavili svoj nesúhlas.

Názory na prijatie eura za menu ČR
Názory na prijatie eura za menu ČR

43% opýtaných zvolilo možnosť “rozhodne nesúhlasím”, 26% “skôr nesúhlasím”, 6% “rozhodne súhlasím” a 18% “skôr súhlasím”. Zvyšných 7% na otázku nemá utvorený názor a zvolilo odpoveď “neviem”.

Z grafu znázorňujúceho výsledky za posledných 15 rokov vyplýva, že v českej spoločnosti stále pretrváva k prijatiu eura prevažne odmietavý postoj.

Názory na prijatie eura za menu ČR – vývoj v čase (v%). Pozn. “za euro (modrá farba)” tvorí súčet odpovedí “rozhodne súhlasí” a “skôr súhlasí”, “proti euru (červená farba)” tvorí súčet odpovedí “rozhodne nesúhlasí” a “skôr nesúhlasí”. Dopočet do 100% tvoria odpovede “Neviem”.

Druhá položená otázka v prieskume znela: Aký je podľa Vášho názoru vplyv členstva ČR v Európskej únii na: a) hospodársku úroveň ČR, b) ponuku tovaru a služieb na trhu v ČR, c) stabilitu devízového kurzu koruny, d) malých a stredných podnikateľov v ČR, e) priemyselné podniky v ČR, f) poľnohospodárov v ČR, g) bankový sektor v ČR, h) vedu a výskum v ČR, i) úroveň zdravotníctva v ČR, j) úroveň školstva v ČR, k) úroveň sociálneho zabezpečenia v ČR?”

Zo získaných výsledkov vyplýva, že okrem ponuky tovaru a služieb a poľnohospodárov, u ktorých sa nadpolovičná väčšina zhodla na pozitívnom dopade v prvom a negatívnom vplyve v druhom prípade, nie sú názory na vplyv vstupu ČR do EÚ na jednotlivé skúmané oblasti príliš vyhranené.

Vplyv členstva ČR v EÚ na vybrané oblasti (v%)

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments