V TANZÁNII ODSÚDILI ZNÁMU ČÍNSKU PAŠERÁČKU SLONOVINY NA 15 ROKOV VO VÄZENÍ

0
Vyše 100 ton skonfiškovanej slonoviny v Nairobi skončilo v roku 2016 v plameňoch

Súd v Tanzánii v utorok odsúdil čínsku ženu prezývanú tiež “Kráľovná slonoviny” na 15 rokov vo väzení za jej úlohu pri obchodovaní s klami z viac než 400 slonov.

69-ročná Yang Fenlan bola odsúdená za obchodovanie s 860 kusmi sloních klov medzi rokmi 2000 a 2014. Pre takýto objem úlovku museli byť zmasakrované desiatky sloních stád.

Za vinných boli uznaní aj dvaja tanzánski muži, ktorí sa na nelegálnom obchode podieľali. Súd im vymeral taktiež 15 rokov.

Stíhanie preukázalo, že obaja muži zhromažďovali v Tanzánii slonie kly a prinášali ich Frenlan, ktorá ich ďalej pašovala do Ázie. “Svedectvá preukázali, že všetci traja obvinení pracovali spoločne,” povedal sudca Huruma Shaidi.

Trojici bolo tiež nariadené zaplatiť spoločnú pokutu vo výške 13 miliónov dolárov (11,5 miliónov eur), čo je zhruba dvojnásobok trhovej hodnoty slonoviny, z ktorej profitovali alebo budú čeliť dodatočných dvom rokom vo väzení.

Obhajcovia obvinených pašerákov už avizovali odvolanie voči rozsudku.

Fenlan, ktorá žila vo východoafrickej krajine od 70-tych rokov, bola odsúdená za organizáciu pašovania medzi Tanzániou a Áziou. Keď bola v roku 2015 zatknutá, pôsobila ako viceprezident Čínsko-Afrického obchodného koncilu v Tanzánii.

Ochrancovia prírody označili proces za jeden z najdôležitejších prípadov za posledné roky. Proces proti medzinárodným pašerákom bol považovaný za dôležitý test afrických snáh o to, aby kľúčové osoby nelegálneho obchodu boli vzaté na zodpovednosť za hromadné zabíjanie slonov. Desaťtisíce slonov je každoročne zabitých kvôli slonovinovému tovaru, ktorý je živený dopytom v Ázii a ktorý sa dostáva na nelegálne trhy, vrátane Číny.

Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) spôsobilo pytliactvo len za posledné desaťročie zníženie populácie afrických slonov na 415 000 zvierat. Len v samotnej Tanzánii sa podľa vlády počet slonov medzi rokmi 2009 a 2014 znížil o 60% na 43-tisíc kusov.

ZDROJafp.com
Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na