“TAXIBOTY” BY MOHLI V MESTÁCH ELIMINOVAŤ AŽ 90% AUTOMOBILOV

0
267
Zdroj foto: www.internationaltransportforum.org

Podľa záverov vyplývajúcich z nového výskumu dopravných vedcov, by mohli automatizované autá v mestách eliminovať 9 z 10 vozidiel a umožniť alternatívne využitie uvoľneného verejného priestranstva.

Tím dopravných vedcov z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj použil údaje o skutočných presunoch ľudí v portugalskom meste Lisabon pričom skúmal, ako by mohla flotila samoriadiacich zdieľaných automobilov tzv. “TaxiBotov” zmeniť ráz mestskej krajiny.[sociallocker]

Vedci si tieto “TaxiBoty” predstavujú ako samoriadiace vozidlá, ktoré by mohli byť zdieľané súčasne niekoľkými cestujúcimi a ktoré neustále putujú po celom meste.

Na základe dostupných údajov vytvorili model vzorov mobility a nasimulovali prítomnosť TaxiBotov; možné miesta vyzdvihnutia a vysadenia, rovnako ako časy čakania a spôsob, akým by mohol dispečerský systém fungovať.

Výskumníci zistili, že zavedenie takéhoto systému samoriadiacich zdieľaných automoboilov by mohlo priniesť pre mestskú prevádzku veľa výhod.

“Takmer rovnaká mobilita môže byť zabezpečená s 10% vozidiel. TaxiBoty by mohli  v stredne veľkom európskom meste v kombinácii s vysoko kapacitou verejnou dopravou odstrániť 9 z 10 vozidiel.” uvádza štúdia.

Rovnako podľa vedcov “Znížená potreba miest na parkovanie uvoľní významnú časť verejných a súkromných priestranstiev”, ktoré by sa dali použiť na alternatívne účely.

Samoriadiace flotily totiž v modelovom meste odstránili potrebu parkovacích plôch rovnajúcich sa ekvivalentu plôch desiatok futbalových ihrísk.

“Je možné, že pri malých a stredne veľkých mestách by flotila zdieľaných samoriadiacich vozidiel viedla k
úplnému odstráneniu potreby tradičnej verejnej dopravy”, dodáva štúdia.

Výskum bol vedený Luisom Martínezom z Medzinárodného fóra dopravy.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments