ŤAŽIARSKA SPOLOČNOSŤ NA VÝCHODE SLOVENSKA OBNOVILA ČINNOSŤ

1
1681
Prípravy na ťažbu ropy a plynu pri obci Smilno, foto: Juraj Lukáč, zdroj: facebook.com

Spoločnosť Alpine Oil & Gas, ktorá chce na východe Slovenska ťažiť ropu a zemný plyn, sa opäť dostáva do pozornosti verejnosti. Kvôli odporu miestnych obyvateľov boli už v máji tohoto roku pozastavené jej prvé prieskumné vrty. Tie sa mali vtedy uskutočniť dokonca aj v tesnej blízkosti rodinných domov a vodných tokov, čo u miestnych obyvateľov obce Oľka vyvolalo zdesenie. Spoločnosť si vtedy na prieskumné vrty prenajala pozemky od štátnych lesov a arcibiskupstva, no obyvatelia neboli o zámeroch informovaní.

Miestni obyvatelia sa postavili na odpor petíciou, ktorou upozorňovali na environmentálnu záťaž, pričom devízou oblasti je podľa nich práve nenarušené prostredie, ktoré patrí v rámci Laboreckej vrchoviny do chráneného územia Natura 2000. Ťažiarska spoločnosť napriek tomu začala s výrubom stromov pre prieskumné vrty už v apríli, čo na žiadosť zástupcov obce a aktivistov riešila aj polícia a inšpekcia životného prostredia. Vtedy boli práce zastavené, no ku koncu roka 2015 sa opäť rozbehli pri obciach Krivá Oľka a Smilno.

Predstavitelia ťažiarskej spoločnosti argumentujú tým, že už v minulosti sa v lokalite Oľky ropa ťažila a dnes ju stačí len obnoviť. V niektorých častiach ropa údajne vyrážala na povrch sama a spôsobovala napríklad znečistenia vodných tokov. Primitívne ropné vrty v 50-tych rokoch 20.storočia však znečisťovali životné prostredie, dochádzalo k výbuchom, otravám ľudí i dobytka. Pre miestnych obyvateľov je preto skúsenosť z minulosti dostatočným dôvodom, aby obnovenie ťažby vo svojom okolí neakceptovali a postoj väčšiny z nich sa nemení ani pod váhou sľubov o „bezpečnej ťažbe“, pracovných miestach a investíciách. Ešte väčšie obavy predstavuje ťažba bridlicového plynu hydraulickým štiepením, t. j. frakovaním, ktoré majú byť použité pri obci Smilno. Je to celosvetovo kontroverzná a environmentalistami kritizovaná metóda ťažby, pri ktorej sa používa množstvo nebezpečných látok a ktorá údajne môže vyvolávať aj zemetrasenie.

Lesy SR začali v decembri v Krivej Oľke s výrubom časti miestneho lesa pre spoločnosť Alpine Oil & Gas. Podľa miestnych obyvateľov lesní pracovníci a spoločnosť porušujú zákon. Pri obci Smilno sa tiež naplno rozbehli prípravné práce na ťažbu plynu z východoslovenských bridlíc, rovnako v rozpore s názormi obyvateľov a predstaviteľov obce. V prípadoch sa angažuje aj lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré dlhodobo upozorňovalo na tento problém a politickú nečinnosť. Ako miestni aktivisti píšu na svojom konte na sociálnej sieti „Vieme,že ropu a plyn potrebujú všetci ,ale aj keby došlo k ťažbe nepokryjeme ani jedno percento Slovenskej spotreby, zase sa nabalia len zahraničné firmy. Je to veľký risk,kde by už pri prieskumných vrtoch mohlo dôjsť ku kontaminácii vody v studniach ,ktoré sú u nás jediným zdrojom pitnej vody.“

Spoločnosť Alpine Oil & Gas skúma v oblasti severovýchodného Slovenska možnosti ťažby ropy a zemného plynu už od roku 2006. Od ministerstva má povolené skúmanie v troch oblastiach s celkovou rozlohou 1500 km² (Svidník, Medzilaborce a Snina) a môže ho vykonávať do 1. augusta 2016. Podľa zistení webu Despiteborders je predmetná spoločnosť dcérskou spoločnosťou britskej Aurelian Oil & Gas Slovakia s.r.o. a aktíva v nej má aj ukrajinská spoločnosť JKX Oil & Gas Plc. Igora Kolomojského.

Video z aktuálneho stavu pri Krivej Oľke >>

Kto môže, nech zdieľa veľmi nám to pomôže!!!!!!!!!!!!

Posted by Les Olka on 11. december 2015


Les a prírpava pre ťažbu pri obci Krivá Oľka, zdroj: www.facebook.com/les.olka
Príprava pre ťažbu pri obci Smilno, zdroj: www.facebook.com/jarka.parka.3/posts/992835560762309
ZDROJwww.lesmedium.sk
FOTOJuraj Lukáč (facebook.com)
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

1
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
jana a

je to svinstvo najhrubsieho zrna, ropne spolocnosti klamu a nestaraju sa o zdravie ludi. len o svoje love. Kam sme to dospeli, ze ludia nemozu rozhodovat o vlastnej zemi vo vlastnej krajine?