TRETINA REBELOV V SÝRII ZDIEĽA IDEOLÓGIU ISLAMSKÉHO ŠTÁTU, ASADOV ODCHOD VOJNU NEZASTAVÍ ALE ROZŠÍRI

2
279
Egyptské teroristické skupiny sa pridávajú k IS, zdroj: flickr.com

Asi tretina povstaleckých skupín v Sýrii, teda asi 100,000 bojovníkov, zdieľa ideológiu tzv. Islamského štátu (IS); prípadný Asadov odchod bude znamenať rozšírenie vojny, naznačuje nový britský výskum.

Britské centrum pre náboženstvo a geopolitiku, spojené s nadáciou bývalého britského premiéra Tonyho Blaira tvrdí, že vojenská porážka IS “neskončí globálny džihád”. To by si vyžadovalo “intelektuálnu a teologickú porážku” tejto radikálnej ideológie, konštatuje centrum.

Centrum pre náboženstvo a geopolitiku tvrdí, že v Sýrii dnes pôsobí najväčšie zoskupenie  džihádistických skupín v novodobých dejinách. Vo zverejnenej správe sa hovorí, že najväčším nebezpečenstvom pre medzinárodné spoločenstvo sú skupiny, ktoré zdieľajú ideológiu IS, čo je však v súčasnej dobe ignorované – pričom ide asi o 100.000 bojovníkov.

Centrum taktiež tvrdí, že aktuálna snaha Západu definovať “umiernených” a “extrémistických” rebelov je odsúdená na neúspech, pretože skupiny len zriedka robia rozdiel samy medzi sebou.

Asi 60% z hlavných povstaleckých sýrskych skupín tvoria islamskí extrémisti a mnoho skupín má rovnaké ciele, tvrdí štúdia. Menej ako štvrtina opýtaných rebelov nebola orientovaná ideologicky, mnohí však boli ochotní bojovať po boku s extrémistami a pravdepodobne aj akceptovať islamský politický charakter občianskej vojny.

Aj keby bol IS porazený, jeho rozptýlení bojovníci a ďalší extrémisti by mohli napadnúť ciele mimo Sýriu pod heslom “Západ zničil Kalifát”, varuje centrum.

Bezpečnostná rada OSN v piatok jednomyseľne schválila mierový plán pre Sýriu, vrátane výziev na prímerie. Uznesenie stanovuje časový plán pre formálne rokovania a prechodnú vládu do šiestich mesiacov. Avšak, uznesenie neobsahuje zmienku o budúcej úlohe súčasného prezidenta Asada.

Centrum tiež hovorí, že ak sa sýrsky prezident Bašár al-Asad vzdá alebo bude z funkcie odvolaný, vojna sa v krajine bude pravdepodobne šíriť ďalej.

Západné krajiny volali po jeho odchode, no Rusko a Čína odmietli, aby požiadavky na odchod Asada boli predpokladom pre mierové rozhovory.

ZDROJbbc.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.

2 KOMENTÁROV

UPOZORNENIE: VáženĂ­ ÄŤitatelia. VerĂ­me, Ĺľe budete prĂ­kladom lepšej spoloÄŤnosti aj kultivovanĂ˝mi diskusiami. Pozorne si preÄŤĂ­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš prĂ­spevok nemuseli vymazaĹĄ, prĂ­padne podstĂşpiĹĄ orgánom ÄŤinnĂ˝m v trestnom konanĂ­. PublikovanĂ­m prĂ­spevku do diskusie potvrdzujete, Ĺľe ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, sĂşhlasĂ­te s nimi a zaväzujete sa ich dodrĹľiavaĹĄ. Nezverejňujte prosĂ­m prĂ­spevky porušujĂşce pravidlá. ÄŽakujeme.


  1. Centrum taktiež tvrdí, že aktuálna snaha Západu definovať “umiernených” a “extrémistických” rebelov je odsúdená na neúspech, pretože skupiny len zriedka robia rozdiel sami medzi sebou.

    skupina je ženský rod, takže má byť samy

PRIDAŤ REAKCIU

Please enter your comment!
Please enter your name here