TRETINA REBELOV V SÝRII ZDIEĽA IDEOLÓGIU ISLAMSKÉHO ŠTÁTU, ASADOV ODCHOD VOJNU NEZASTAVÍ ALE ROZŠÍRI

2
282
Egyptské teroristické skupiny sa pridávajú k IS, zdroj: flickr.com

Asi tretina povstaleckých skupín v Sýrii, teda asi 100,000 bojovníkov, zdieľa ideológiu tzv. Islamského štátu (IS); prípadný Asadov odchod bude znamenať rozšírenie vojny, naznačuje nový britský výskum.

Britské centrum pre náboženstvo a geopolitiku, spojené s nadáciou bývalého britského premiéra Tonyho Blaira tvrdí, že vojenská porážka IS “neskončí globálny džihád”. To by si vyžadovalo “intelektuálnu a teologickú porážku” tejto radikálnej ideológie, konštatuje centrum.

Centrum pre náboženstvo a geopolitiku tvrdí, že v Sýrii dnes pôsobí najväčšie zoskupenie  džihádistických skupín v novodobých dejinách. Vo zverejnenej správe sa hovorí, že najväčším nebezpečenstvom pre medzinárodné spoločenstvo sú skupiny, ktoré zdieľajú ideológiu IS, čo je však v súčasnej dobe ignorované – pričom ide asi o 100.000 bojovníkov.

Centrum taktiež tvrdí, že aktuálna snaha Západu definovať “umiernených” a “extrémistických” rebelov je odsúdená na neúspech, pretože skupiny len zriedka robia rozdiel samy medzi sebou.

Asi 60% z hlavných povstaleckých sýrskych skupín tvoria islamskí extrémisti a mnoho skupín má rovnaké ciele, tvrdí štúdia. Menej ako štvrtina opýtaných rebelov nebola orientovaná ideologicky, mnohí však boli ochotní bojovať po boku s extrémistami a pravdepodobne aj akceptovať islamský politický charakter občianskej vojny.

Aj keby bol IS porazený, jeho rozptýlení bojovníci a ďalší extrémisti by mohli napadnúť ciele mimo Sýriu pod heslom “Západ zničil Kalifát”, varuje centrum.

Bezpečnostná rada OSN v piatok jednomyseľne schválila mierový plán pre Sýriu, vrátane výziev na prímerie. Uznesenie stanovuje časový plán pre formálne rokovania a prechodnú vládu do šiestich mesiacov. Avšak, uznesenie neobsahuje zmienku o budúcej úlohe súčasného prezidenta Asada.

Centrum tiež hovorí, že ak sa sýrsky prezident Bašár al-Asad vzdá alebo bude z funkcie odvolaný, vojna sa v krajine bude pravdepodobne šíriť ďalej.

Západné krajiny volali po jeho odchode, no Rusko a Čína odmietli, aby požiadavky na odchod Asada boli predpokladom pre mierové rozhovory.

ZDROJbbc.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
2 Comments
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
yebo

Centrum taktiež tvrdí, že aktuálna snaha Západu definovať “umiernených” a “extrémistických” rebelov je odsúdená na neúspech, pretože skupiny len zriedka robia rozdiel sami medzi sebou.

skupina je ženský rod, takže má byť samy

NIE JE TO TAK

Ďakujeme.