TRUMP OBVINIL KATAR Z PODPORY TERORIZMU, TERAZ SPOLU UZAVRELI ZBRAŇOVÝ OBCHOD ZA 12 MILIÁRD

0
226
Bojová stíhačka F-15, zdroj: wikipedia

Americký minister obrany Jim Mattis a jeho katarský náprotivok Khalid al-Attiyah podpísali v stredu dohodu vo výške 12 miliárd dolárov, ktorá sa týka predaja stíhačiek F-15 vyrobených v USA.

K predaju došlo uprostred stupňujúcej krízy v Golfskom zálive po tom, čo predstavitelia Saudskej Arábie, Spojených Arabských Emirátov, Kuvajtu a Egyptu obvinili Katar z podpory terorizmu a pozastavili s ním diplomatické styky.

“Obchod vo výške 12 miliárd dodá Kataru možnosti a zvýši bezpečnostnú spoluprácu a prevádzkyschopnosť medzi Spojenými štátmi a Katarom,” uviedol vo vyhlásení Pentagon.

Mattis a al-Attiyah diskutovali tiež o bezpečnostných hrozbách, vrátane skupiny Islamského štátu a “význame deeskalácie napätia, tak aby sa všetci partneri v oblasti Perzského zálivu mohli zamerať na ďalšie kroky pri plnení spoločných cieľov.”

Pentagon neposkytol ďalšie podrobnosti o predaji, ale Bloomberg oznámil, že by mohli ísť asi o 36 bojových lietadiel.

Hlavným dodávateľom stíhačiek do krajín Stredného Východu je Boeing. Ten sa k obchodu odmietol vyjadriť.

Prezident Donald Trump pritom len v piatok obvinil Katar z toho, že “je historicky sponzorom terorizmu na veľmi vysokej úrovni”, čím potenciálne bráni americkému ministerstvu zahraničia v snahe zmierňovať napätie a blokádu zo strany arabských štátov.

Minulý mesiac, počas prvej zahraničnej návštevy prezidenta Donalda Trumpa, dohodli Spojené štáty so Saudskou Arábiou zbraňové obchody v hodnote takmer 110 miliárd dolárov, s možnosťou ďalších investícií v hodnote 350 miliárd v nasledujúcich 10 rokoch.

“Bol to skvelý deň. Obrovské investície v Spojených štátoch,” povedal Trump pri rokovaní so saudským kráľom Salmanom. “Stovky miliárd dolárov investícií do Spojených štátov a pracovné miesta, pracovné miesta, pracovné miesta.”

Americké ministerstvo zahraničia vlani uviedlo, že schválilo na predaj 72 kusov stíhačiek F-15 do Kataru. Dohoda mala hodnotu 21 miliárd dolárov.

Katar hostí najväčšiu americkú vojenskú základňu na Blízkom Východe, rátajúcu 11 tisíc vojakov nasadených v leteckej základni Al-Udeid, odkiaľ operuje viac ako 100 bojových lietadiel.

ZDROJmiddleeasteye.net
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments