NÁBOŽENSKÍ VODCOVIA V TUNISKU VYZVALI K BOJKOTU PÚTE DO MEKKY, KVÔLI SAUDSKEJ VOJNE V JEMENE

0
477

Tuniský cirkevný predstaviteľ vyzval veľkého imáma krajiny, aby vydal edikt, ktorý by odradil ľudí od púte do Mekky (Hadždž) kvôli regionálnym vojnám, ktoré vedie Saudská Arábia.

„Peniaze, ktoré putujú Saudskej Arábii (z Hadždžu), nie sú použité na pomoc chudobným moslimom vo svete,“ povedal Fadhel Ashour, vysoký predstaviteľ tuniského zväzu imámov.

„Namiesto toho ich používajú na zabíjanie a vyháňanie ľudí, ako sa to v súčasnosti deje v Jemene,“ povedal Ashour.

Dodal, že Tunisania by mali bojkotovať púť do Mekky a radšej minúť svoje peniaze na domácom trhu, aby zlepšili podmienky ľudí v severoafrickom štáte.

Púť do Mekky je jedným z piatich pilierov islamu a všetci moslimovia by ju mali vykonať aspoň raz za život.

Rijád je už dlhodobo obviňovaný z toho, že používa najposvätnejšie miesto islamu, ako nástroj na vyvíjanie politického tlaku a na trestanie svojich oponentov.

Viac ako 10 000 Jemečanov bolo zabitých, 53 000 bolo zranených a státisíce ľudí bolo presídlených od začiatku vojny vedenej Saudskou Arábiou proti Jemenu. 2 milióny detí je vystavených podvýžive, ktorej podľahne každých 10 minút jedno dieťa do 5 rokov, 11 miliónov detí je odkázaných na akútnu humanitárnu pomoc. Viac ako 2 200 ľudí už zomrelo na choleru a milióny ľudí sú na pokraji hladomoru v tom, čo OSN označuje za najhoršiu humanitárnu katastrofu na svete. Napriek tomu Saudskú Arábiu podporujú a vyzbrojujú aj západné štáty, vrátane Veľkej Británie a Spojených štátov. Saudská Arábia sa dokonca postavila na čelo Rady OSN pre ľudské práva i do komisie OSN pre práva žien v spoločnosti.

ZDROJTheNewArab
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre