TURCI KŠEFTUJÚ S NAPODOBENINAMI ZÁCHRANNÝCH VIEST

0
226

Čierny obchod v Turecku s prílivom utečencov prekvitá. Špekulanti ťažia aj z predaja nekvalitných, podomácky vyrobených záchranných viest, ktoré si utečenci kupujú pre plavbu do Grécka.

Pri poslednej razii v provincii Izmir bola odhalená dielňa na výrobu nekvalitného vybavenia, ktoré by malo slúžiť na záchranu životov. V ilegálnej dielni boli nájdení aj detskí pracovníci. Dve sýrske dievčatá a ďalší štyria zamestnanci pracovali v “továrni”, z ktorej bolo úradmi zhabaných 1263 záchranných viest, vyrábaných pod rôznymi značkami. Vesty boli vyrobené zo stanovej tkaniny so zlou odolnosťou voči vode a vyplnené kúskami peny, húb a handier.

Izmir, ktorý je centrom pre utečencov,  ktorí sa snažia dostať do Európskej únie je ideálnym trhoviskom pre nelegálny tovar, ktorý nespĺňa bezpečnostné normy. Falošné záchranné vesty sa tam predávajú za 10 dolárov, pričom cena originálnych značiek sa pohybuje okolo 25 dolárov za kus. Pre chudobných prisťahovalcov je to naozaj veľký rozdiel.

Aj výroba a predaj takýchto výrobkov prispeli k smrti 3771 ľudí, ktorí sa minulý rok plavili cez Stredozemné more do Grécka. V roku 2015 sa podľa Organizácie pre migráciou (IOM) dostalo do EÚ vyše milióna migrantov. V Turecku stále ostáva 2,2 milióna sýrskych utečencov, z ktorých len časť žije v prisťahovaleckých táboroch.

https://www.youtube.com/watch?v=2adWTdTr-8A

ZDROJrt.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na