TURECKÉ VOĽBY A “SLOBODA” TLAČE

0
118
foto Jennifer Moo, zdroj: flickr.com

Dvaja poprední redaktori časopisu kritického voči tureckej vláde boli zatknutí v pondelok, len deň po víťazstve Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá vyhrala parlamentné voľby.

Titulok na obálke zhabaného čísla znel “Pondelok, 2. novembra, Začiatok tureckej občianskej vojny”, na jeho pozadí bol prezident Recep Tayyip Erdogan, zakladateľa AKP.

Týždenník Nokta bol taktiež predmetom policajnej razie v septembri po tom, čo zverejnil fotomontáž, na ktorej si Erdogan so smiechom robil “selfie” pred rakvou s pozostatkami zabitého tureckého vojaka.

Polícia v stredu tiež vpadla do kancelárií mediálnej skupiny, kritickej voči Erdoganovi a dva televízne spravodajské kanály boli stiahnuté z vysielania.

Kritici opakovane obviňovali prezidenta a vládu z narúšania slobody tlače. Can Dundar, šéfredaktor Cumhuriyet, novín kritických voči vláde, v nedeľu varoval pred volebných víťazstvom AKP slovami “musíme zaprieť sami seba po dobu zvýšeného útlaku.”

Pozorovatelia volieb sa tiež sťažovali na obmedzovanie slobody médií. “Rapídne zužujúce sa možnosti mediálnych výstupov a obmedzovanie slobody prejavu malo vo všeobecnosti dopad na (volebný) proces a naďalej pretrvávajú vážne obavy,”vyjadril sa Ignacio Sanchez Amor, šéf pozorovateľskej misie OBCE.

Reportéri bez hraníc, organizácia slobodných médií, priradili Turecku v rebríčku slobody tlače 149. miesto spomedzi 180 krajín (pre porovnanie – 148. miesto Mexiko, 150. miesto Kongo).

ZDROJnews24.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na