TURECKÉ VOĽBY A “SLOBODA” TLAČE

0
145
foto Jennifer Moo, zdroj: flickr.com

Dvaja poprední redaktori časopisu kritického voči tureckej vláde boli zatknutí v pondelok, len deň po víťazstve Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá vyhrala parlamentné voľby.

Titulok na obálke zhabaného čísla znel “Pondelok, 2. novembra, Začiatok tureckej občianskej vojny”, na jeho pozadí bol prezident Recep Tayyip Erdogan, zakladateľa AKP.

Týždenník Nokta bol taktiež predmetom policajnej razie v septembri po tom, čo zverejnil fotomontáž, na ktorej si Erdogan so smiechom robil “selfie” pred rakvou s pozostatkami zabitého tureckého vojaka.

Polícia v stredu tiež vpadla do kancelárií mediálnej skupiny, kritickej voči Erdoganovi a dva televízne spravodajské kanály boli stiahnuté z vysielania.

Kritici opakovane obviňovali prezidenta a vládu z narúšania slobody tlače. Can Dundar, šéfredaktor Cumhuriyet, novín kritických voči vláde, v nedeľu varoval pred volebných víťazstvom AKP slovami “musíme zaprieť sami seba po dobu zvýšeného útlaku.”

Pozorovatelia volieb sa tiež sťažovali na obmedzovanie slobody médií. “Rapídne zužujúce sa možnosti mediálnych výstupov a obmedzovanie slobody prejavu malo vo všeobecnosti dopad na (volebný) proces a naďalej pretrvávajú vážne obavy,”vyjadril sa Ignacio Sanchez Amor, šéf pozorovateľskej misie OBCE.

Reportéri bez hraníc, organizácia slobodných médií, priradili Turecku v rebríčku slobody tlače 149. miesto spomedzi 180 krajín (pre porovnanie – 148. miesto Mexiko, 150. miesto Kongo).

ZDROJnews24.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments