TURECKÝ PREMIÉR: NETANJAHU ZMASAKROVAL GAZU TAK, AKO TERORISTI ZMASAKROVALI PARÍŽ

0
40
Ahmet Davutoglu v Pentagone 18. novembra 2013 (Oficiálna DoD fotografia: Sgt. Aaron Hostutler USMC)

Turecký premiér Ahmet Davutoglu vo štvrtok prirovnal “masaker” izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Gaze k teroristom, ktorí minulý týždeň zabili v Paríži 17 ľudí. Davutoglu taktiež kritizuje poslednú obálku Charlie Hebdo tvrdením, že: “sloboda prejavu neznamená slobodu urážať”.

“Tak ako teroristi, ktorí spáchali masakry v Paríži, Netanjahu sa dopustil zločinov proti ľudskosti v čele vlády, ktorá zmasakrovala deti hrajúce sa v pásme Gaze,” uviedol Davutoglu pred novinármi v Ankare.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyslovil podobnú poznámku na začiatku tohto týždňa, keď na adresu Netanjahua povedal: “Niekto, kto podnecoval štátny terorizmus so smrťou 2500 ľudí v Gaze, je teraz tam [v Paríži], máva na ďalších svetových vodcov a pochoduje s nimi ruka v ruke”.

Vo štvrtkových komentároch turecký premiér Davutoglua skritizoval aj rozhodnutie francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo o vytlačení vydania s karikatúrou proroka Mohameda, na počesť zabitých pri minulotýždňovom útoku tvrdením, že: “sloboda prejavu neznamená slobodu urážať”.

Obálka stredajšieho vydania zobrazuje moslimského proroka ako drží ceduľu s nápisom “Je suis Charlie”, pod titulkom “Všetko je odpustené”.

“Zverejnenie takejto karikatúry je provokácia” povedal Davoutoglu. “Nemôžeme akceptovať urážky proroka” zdôraznil šéf tureckej vlády.

Turecký súd v stredu nariadil telekomunikačnému úradu zakázať prístup na webové stránky zobrazujúce obálku časopisu Charlie Hebdo s karikatúrou proroka Mohameda.

Zákaz, ktorý by blokoval prístup na tieto webové stránky v Turecku, bol podľa tlačovej agentúry Dogan nariadený súdom v juhovýchodnom meste Diyarbakir. Rozhodnutie prišlo zo súdu, pretože právnik v Diyarbakir podal návrh, ktorý uvádza, že tieto webové stránky sú nebezpečenstvom pre “verejný poriadok”.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments