TÝCHTO 5 DRUHOV VYMIERA KVÔLI NAŠIM PLASTOM

0
497

Produkty z plastu sú dnes neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Mohli by sme ťa zahŕňať štatistikami celé dni, (napr. do oceánov prúdi ročne viac ako 300 miliónov ton plastového odpadu), ale hranice dopad takéhoto konania sú v nedohľadne.

Pre tých, ktorí bývajú v pobrežných oblastiach, sa stala prechádzka po pláži ťažkou ranou na srdci pri pohľade na hromady plastu, ako sú fľaše, plechovky, viečka, či slamky (a to sme so zoznamom ani len zďaleka neskončili) všetky od ktorých sme tak závislí. Na plážach sa však nevyskytujú len pozostatky plastov, ale aj, pre citlivé povahy, mŕtve telá morských vtákov, ešte dlho po ich smrti, s nestráveným plastovým odpadom v ich vnútornostiach, alebo živočíchy, ktoré sa zamotali do sietí. Žiaľ, ľudia nevidia prevažnú väčšinu znečistenia plastom, keďže sa nachádza buď na mori alebo na mikroskopickej úrovni.

Krátkodobá životnosť a využitie miliónov ton plastov je, jednoducho povedané, neudržateľná a nebezpečná. Sme len na začiatku celej hrôzy a až teraz začíname vnímať ďalekosiahle následky znečistenia plastom a ako to ovplyvňuje všetky živé organizmy. Podľa štúdie z Plymouth Univerzity, plasty ohrozujú minimálne 700 druhov morských živočíchov, pričom niektoré odhady hovoria o úmrtiach najmenej stovky miliónov morských cicavcov zapríčinených znečistením plastom.

Tu sú niektoré z morských druhov, ktoré sú najviac ohrozené plastmi.

1. Morské korytnačky

Turtle

Ako mnohé iné morské zvieratá, aj morské korytnačky si zmýlia plastový odpad so zdrojom potravy, ktorý kompletne zablokuje tráviaci trakt a teda aj rozklad živín. A aj keď populácie morských korytnačiek ubúdajú z rozličných dôvodov (väčšina z nich sa týka ich výlovu), znečistenie plastom hrá svoju významnú rolu.

Nezávislé štúdie ešte z roku 2013 naznačujú, že až 50% morských korytnačiek sa kŕmi plastom a následne zomierajú. Ďalšia štúdia karety obyčajnej zistila, že 15% mladých korytnačiek, na ktorých bola vykonaná pitva, strávilo toľké množstvo plastov, že im to upchalo tráviaci systém.

2. Tulene a uškatce

Seal

Morské živočíchy sa môžu zamotať do plastov rôznych tvarov, vrátane rybárskych sietí, lán či pascí. No i tak sa nájdu tulene či uškatce, ktoré sa zamotajú do plastových tašiek alebo plastových balení, ktoré neskôr vedú k zraneniu a smrti.

V skutočnosti, plastové balenia a gumenné náramky neustále ohrozujú populáciou tuleňov uškatcovitých. 8-ročná štúdia v juhozápadnej Aljaške a Britskej Kolumbii zdokumentovala 388 morských tuleňov, ktoré sa zamotali do plastového odpadu. Tieto balenia môžu byť až natoľko nebezpečné, že sa môžu zvieraťu zarezať do tela, viesť k infekcii či nebodaj smrti.

3. Morské vtáky

The-Plastic-Impact-on-Birds-1-Albatross

Znečistenie plastom vedie k úhynu miliónov druhov morských vtákov ročne. Pravdepodobne viac ako ostatné druhy vtákov na to najviac doplatil Laysanov albatros kvôli svojím loveckej technike. Keď sa albatros ponorí do vody, aby si ulovil nejakú rybu, sépiu alebo iné jedlo, používajú svoj zobák, ktorý vnoria do vody, aby ju preskúmali, pričom naberú do zobáku aj plast.

Šokujúce je to, že až v 98% skúmaných albatrosoch boli prítomné nestrávené kúsky plastov. Len čo sa plast dostal do tráviaceho traktu, zablokoval prijímanie ďalšej potravy či prerazil často aj steny traktu.

4. Ryby

Ryby, spolu s ďalšími morskými živočíchmi, ktoré dýchajú filtráciou kyslíka z vody cez žiabre, najväčšmi ohrozujú mikroplasty. Podľa výsledkov výskumu z Univerzity Exeter vo VB by doba, za ktorú by sa zviera samo zbavilo plastového odpadu, bola šesťkrát dlhšia ako v porovnaní s jej prijatím orálne.

Je jasné, že znečistenie oceánov ohrozuje morské druhy, ako ryby, ale na rozdiel od iných zvierat na našom zozname, ryby sa dostávajú na náš tanier. Niekoľko štúdií už potvrdilo, že mnohé druhy rýb – vrátane pstruha, lososa a ostrieža – ktorými sa ľudia živia, strávili plastické mikrovlákna.

5. Veľryby a delfíny

Bycatch-Gray-Whale-In-Net-c-BobTalbot-via-Monofilament-Recovery-Recycling-Program-700x462

Podobne ako iné druhy cicavcov, aj veľryby si často zmýlia plastový odpad z potenciálnou potravou. Niektoré druhy veľrýb využívajú podobnú techniku lovu ako vyššie spomenuté albatrosy – [veľryba] otvorí tlamu, ktorá je taká veľký, že nevedomky pozrie aj plast (táto technika bola pozorovaná u bezzubých veľrýb). Pitvy veľrýb, ktoré prišli umrieť na plytčinu, odhalili na pohľad desivé množstvo plastov, ktoré sa každou veľrybou zvyšovalo.

Vedci počas výskum tiež zistili, že za posledné dve dekády mali plasty plávajúce v oceánoch negatívny dopad na stovky druhov veľrýb. Odpad často prepichol alebo roztrhol stenu žalúdka, čo viedlo k vyhladovaniu a následnej smrti. Podľa Marine Pollution Bulletin, až 31% veľrýb prijíma plasty a plastový odpad v potrave a z toho 22% hrozí riziko smrti.

Čo môžeš spraviť?

Je jasné, že znečistenie plastom má dopad na takmer každý živý organizmus na planéte, v tom horšom prípade, zabíja naše oceány. Toto je ale neakceptovateľné. Rovnováha nášho ekosystému je základom kvalitného života a v konečnom dôsledku rozhodne aj o tom, kedy sa svet prestane slepo prizerať a podnikne nevyhnutné kroky k zmene životného štýlu.

Všetci musíme neprestajne pracovať a podieľať sa na minimalizovaní spotreby plastov na individuálnej úrovni. Takže, či práve začínaš svoju cestu s minimalizovaním plastov vo svojom živote, alebo nie, je tu niekoľko krokov, ktorých opakovanie nikomu neublíži.

Upratuj po sebe

Celkom zrozumiteľné, no nie? Ak si na pláž alebo v parku, pamätaj na to, čo si si so sebou priniesol. Taktiež ťa nezabije ani z teba neubudne, ak pozbieraš odpad po svojich susedoch, ak si všimneš nejaký ten odpad na zemi. Upratovanie pláží je tiež jedným z úžasných spôsobov, ako pomôcť životnému prostrediu a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorý chcú znížiť plastovú stopu.

Recykluj

Zaviesť recykláciu do svojho každodenného života je veľmi jednoduché. Recyklovať môžeš aj doma. Väčšina verejných miest dnes ponúka možnosti recyklovať. Až sa najbližšie ocitneš vonku a budeš mať pocit, že ti tam chýba kontajner (napr. na recykláciu), spýtaj sa ľudí, kde sa nachádza také najbližšie miesto. Najhoršie, čo sa ti môže stať je to, že budeš musieť vziať plastovú fľašu alebo sáčok so sebou domov a tam ich zrecyklovať v príslušných kontajneroch.

Povedz nie vždy, keď môžeš

Chápeme, že prejsť na život bez plastov je pre mnohé rodiny utópiou, ale sami dobre vieme, že nie vždy musíme používať plasty. Povedať slamkám NIE, nakupovať vo veľkom či nosiť si vlastné znovu použiteľné tašky či sieťky na ovocie či zeleninu do obchodu – to je len zopár spôsobov, ako môžete rapídne znížiť spotrebu plastov u vás doma.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments