UDALOSTI ZO SÝRIE – TÝŽDENNÝ SUMÁR (20.-26. APRÍL 2020)

0
258
Nájdené a zabavené zbrane, niektoré západnej a americkej výroby zanechané "rebelmi" v provincii Quneitra a Damašek.

Prinášame vám týždenný prehľad udalostí zo Sýrie a to v období od 20.4. do 26.4.2020 vrátane.

? Turecká armáda v stredu zahájila nevyprovokovaný útok na pozície Sýrskej arabskej armády (SAA) v západnom Aleppe. Podľa Sýrskeho observatória pre ľudské práva (SOHR) sa na pozície sýrskej armády v blízkosti mesta Kafr Nooran zamerala priamo turecká armáda, nie ich žoldnieri Národného frontu za oslobodenie, ako sa pôvodne predpokladalo.

? Turecký režim zastavil financovanie džihádistickej skupiny Failq al-Rahman po tom, čo vodcovia tejto skupiny odmietli poslať svoje jednotky do Líbye, aby bojovali spolu s vládnymi jednotkami Tripolisu proti armáde LNA generála Haftara. Väčšina bojovníkov Légie Al-Rahman pochádza z východnej Ghúty, z provincie Damašek a Homs.

? Sýrska vzdušná obrana zachytila v pondelok večer izraelské rakety nad mestom Palmyra, pričom izraelský útok cielil na leteckú základňu T-4 na sever od mesta. Niekoľko rakiet zasiahlo svoj cieľ a pri útoku zahynuli najmenej traja vojaci SAA.

? Sýrske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že z doteraz 42 potvrdených prípadov koronavírusu sa najmenej šesť infikovaných ľudí zotavilo, zatiaľ čo traja ďalší zomreli. Všetky prípady sa nateraz koncentrujú na oblasť Damašku.

? Sýrska arabská armáda uskutočnila v stredu niekoľko útokov v provincii Idlib a Aleppo, zamerala sa na frontové línie v reakcii na pokračujúcu prítomnosť a hromadenie militantov v týchto oblastiach. SAA sa zamerala na teroristické skupiny Hajat Tahrir Al-Šám (HTS) a Frontu národného oslobodenia (NLF) v oblasti Al-Fatira a Al-Bara, vrátane niekoľkých lokalít HTS a NLF neďaleko tureckých hraníc. Sýrska armáda považuje pokračujúcu prítomnosť militantných skupín južne od diaľnice M-4 za porušenie dohody medzi Moskvou a Ankarou, podľa ktorej sa mali všetci bojovníci stiahnuť z oblasti 6 km severne od diaľnice M-4. V reakcii na odmietnutie džihádistov opustiť túto oblasť sýrska armáda naďalej upevňovala svoje pozície v regióne Jabal Al-Zawiya.

? Sýrska arabská armáda v pondelok tiež podnikla ťažký útok na džihádistické pozície v južnej a východnej časti Idlibu, ťažké delostrelectvo sa zameralo na zhromažďovacie body džihádistov, predovšetkým okolo mesta Afis.

? Džihádistickí „rebeli“ z teroristickej organizácie Hajat Tahrir Al-Šám (HTS) a Turkistickej islamskej strany (TIP) naďalej rozmiestňujú bojovníkov v južnej a východnej časti Idlibu, čo je podľa SAA porušením moskovskej dohody s Tureckom z 5.marca. Sýrska armáda už dala jasne najavo, že nebude nečinne prizerať, zatiaľ čo džihádisti pred zrakom tureckej armády mobilizujú svoje sily pozdĺž frontových línií.

? Turecko v reakcii na útoky proti militantom hrozí úderom na sýrsku armádu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil sýrsku vládu z porušenia prímeria v Idlibe. Erdogan vo svojom prejave povedal, že „Turecko nebude tolerovať agresiu (sýrskeho) režimu. Ak sýrsky režim bude naďalej porušovať prímerie v Idlibe, zaplatí za to veľkú ​​cenu.“

? Turecká armáda v nedeľu rozohnala protest na diaľnici M-4 potom, čo účastníci odmietli odstrániť prekážky z cesty. Podľa SOHR sa protest uskutočnil v meste Al-Karama. Turecká armáda musela tiež odstraňovať bariéry neďaleko mesta Al-Nayrab, strieľala slzná plyn a neskôr použila na demonštrantov ostré náboje. Výsledkom boli štyri mŕtve osoby, vrátane  členov teroristickej skupiny Hajat Tahrir Al-Šám (HTS).

? Teroristická skupina Hajat Tahrir Al-Šám (HTS) v odplate spustila streľbu na vojakov tureckej armády pri meste Al-Nayrab, na čo Turecko reagovalo v nedeľu útokom dronu, čo malo za následok smrť najmenej dvoch členov džihádistickej skupiny.

? Sýrske sily vnútornej bezpečnosti a príslušné orgány vykonali v sobotu bezpečnostnú operáciu v meste Salkhad v provincii Al-Sweida v južnej Sýrii, v snahe ukončiť bezpečnostný chaos. Operácia viedla k zatknutiu niekoľkých zločincov, hľadaných pre vraždu, únos, lúpež a konfiškácii množstva zbraní a streliva. V provincii prebieha niekoľko mesiacov konflikt medzi ozbrojenými frakciami i útoky na vládne ciele i civilistov.

? Vo východnej časti Aleppa pri meste al-Bab proti sebe zaútočili dve militantné frakcie podporované Tureckom, čo malo za následok niekoľko obetí na životoch.

? Okupačné sily USA usporiadajú 75-dňový vojenský výcvikový kurz pre prvky Sýrskych demokratických síl (SDF) v oblasti al-Šdadi v sýrskej provincii Hasaka. Účastníci kurzu dostanú mesačne 350 dolárov a budú prevezení na základňu pri ropnom poli al-Amer a do oblastí na rieke Eufrat vo východnej provincii Deir Ezzor.

? Egyptský minister zahraničných vecí Sameh Shoukry povedal, že jeho krajina má v úmysle vrátiť Sýrii jej pôvodné miesto na regionálnej a medzinárodnej scéne. Povedal to počas telefonického rozhovoru s osobitným vyslancom OSN pre Sýriu, Geirom Pedersonom, počas ktorého diskutovali o vývoji v Sýrii. Shoukry zdôraznil odhodlanie Egypta pokračovať v úsilí o ukončenie konfliktu, zachovanie územnej integrity a nezávislosti Sýrie a pripomenul tiež dôležitosť boja proti koronavírusu.

? Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) podľa Moskvy obetovala svoju povesť, aby slúžila geopolitickým ambíciám Západu v Sýrii. Rusko považuje rozhodnutie o vytvorení nového vyšetrovacieho tímu a jeho financovanie z prostriedkov bežného rozpočtu OPCW za nezákonné, odmieta spolupracovať s vyšetrovateľmi alebo financovať ich činnosti, pretože iba Rada bezpečnosti OSN má právo ukladať vinu za chemické útoky. Nový vyšetrovací tím sa podľa Mosky zhostil politických úloh, ktorých cieľom je diskreditovať zákonne zvolené orgány Sýrie. OPCW zverejnila prvú správu svojho novo vytvoreného vyšetrovacieho a identifikačného tímu pred dvoma týždňami a obviňuje sýrsku vládu z chemických útokov z roku 2017 v sýrskom meste Al Lataminah (napriek tomu, že tam títo vyšetrovatelia nikdy neboli).

? Džihádistickí rebeli HTS v Idlibe pokračujú v porušovaní práv náboženských menšín a na základe práva Šariá konfiškujú majetky kresťanov a následne ich zvyšujú im „nájomné“ v snahe prinútili ich opustiť svoje domovy, informuje SOHR. Niektoré správy okrem toho uvádzajú, že len v Idlibe bolo zničených vyše 800 kostolov a taktiež staroveké archeologické náleziská.

? Dve výbušné zariadenia vybuchli v jednom z hlavných veliteľstiev podporných síl sýrskej armády v centre mesta Kamišli v provincii Hasaka.

? Prezident Bašár al-Assad prijal iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Javada Zarifa po jeho príchode do Damašku v rámci bezpečnostných opatrení na zabránenie šírenia infekcie koronavírusu. Rozhovory medzi oboma stranami sa okrem toho zameriavali na politický proces vrátane rozhovorov o ústavnom výbore a Astane, a tiež vývojom v severnej Sýrii v súvislosti s agresiou Turecka na sýrskom území.

? Americký „vyslanec“ pre Sýriu James Jeffrey vyzval Irán, aby stiahol revolučné gardy, Hizballáh a „ďalšie teroristické sily“ zo Sýrie a podporil „politický proces“. Jeffrey zdôraznil, že najlepším spojencom Sýrie sú Spojené štáty, ktoré sú „najväčším poskytovateľom humanitárnej pomoci Sýrčanom, ktorú poskytli naprieč krajinou a regiónom od začiatku krízy vo výške viac ako 10,6 miliárd dolárov, a neustále poskytujú humanitárnu pomoc s cieľom zabrániť prepuknutiu koronavírusu.“

? Sýrska arabská armáda uskutočnila na základe oznámení miestnych obyvateľov prehliadky a zhabala veľké množstvo zbraní a príslušenstva vo vidieckych  oblastiach Damašku a Quneitry. Našli zbrane vrátane protitankových zbraní TOW, Maluka, ľahkých a stredne ťažkých guľometov, automatických pušiek západného pôvodu a rakiet RPG. Medzi zabavenými zbraňami bolo aj prieskumné lietadlo, moderné sledovacie kamery, komunikačné satelitné zariadenia, ručné granáty, lieky a lekárske vybavenie a veľké množstvo streliva.

? Obyvatelia dediny Rahayah Al-Souda v provincii Hasaka v stredu prinútili americký vojenský konvoj obrátiť sa po tom, čo sa päť amerických vozidiel doprevádzaných SDF pokúšalo dostať na cestu, ktorá prechádzala cez dedinu (video).

? Ruské stíhacie lietadlo Su-35 v nedeľu 19.4.2020 otočilo a „odprevadilo“ americké vojenské prieskumné lietadlo námorných síl P-8A Poseidon, ktoré letelo smerom k ruským vojenským zariadeniam v Sýrii (video TU).

? Naftovo-elektrická ponorka Rostov na Done čiernomorskej flotily sa čoskoro pripojí k stálej pracovnej skupine pôsobiacej v Stredozemnom mori. Ponorky nasadené pri pobreží Sýrie vybavené raketami Kalibr-PL sa pravidelne zúčastňujú útokov na teroristické ciele.

Zdroj: Al Masdar News, Sýrsky spravodaj

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre