ÚHYN MORSÝCH RÝB DO ROKU 2048

0
165

Rok, kedy vo svetových oceánoch už nenájdeme ryby, predpokladá medzinárodný tím ekológov a ekonómov. Dôvod? Úbytok druhov kvôli nadmernému rybolovu, znečisteniu, strate prirodzeného miesta výskytu a klimatickej zmene.

Štúdiu vypracoval Boris Worm, PhD. z Dalhousie Univerzity v Halifaxe, Nova Scotia, spolu so svojimi kolegami zo Spojeného kráľovstva, Spojených štátov, Švédska a Panamy – všetky tímy sa snažili porozumieť tomu, čo by strata oceánskych živočíchov mohla znamenať pre svet.

Výskumníci analyzovali rôzne druhy dát. Dokonca aj pre ekologicky-zmýšľajúcich vedcov boli výsledky veľmi znepokojujúce.

„My sa tu nesnažíme niečo predpovedať. Ono sa to už totiž deje,“ prezradila nám členka tímu, Nicola Beaumontová, Phd. z Plymout Marine Laboratory, VB.

„Ak sa bude biodiverzita aj naďalej zmenšovať a miznúť, moria nebudú schopné udržať náš spôsob života. A nielen ten. Zrejme nás vôbec nedokážu udržať všetkých pri živote,“ zhŕňa Beaumontová.

29 % rýb a morských tvorov, ktoré konzumujeme, kleslo o 90 % – pokles, ktorý bude znamenať kolaps pre rybárov.

Ale problémom nie je len nájsť si morské tvory na tanieri. Tvory žijúce v oceánoch filtrujú toxíny vo vode. Takto chránia pobrežia. Okrem toho sa starajú o to, aby sme neboli zaplavení riasami, napríklad tzv. red tide.

„Veľká, a k tomu rastúca, časť populácie žije blízko pobrežia; čiže strata služieb ako povodňová kontrola a detoxikácia odpadu môže mať katastrofálne následky,“ ozrejmuje Worm a jeho kolegovia.

Výskumníci analyzovali dáta z 32 experimentov v rôznych morských lokalitách. Potom analyzovali 1000-ročnú históriu dvanástich pobrežných regiónov po celom svete, vrátane miest ako San Francisco a záliv Chesapeake v USA a Jadranské, Baltské a Severné more v Európe.

Následne preskúmali dáta z rybolov v 64 morských ekosystémoch.

A nakoniec sa pozreli na proces obnovovania 48 chránených oceánskych oblastí.

Ich záver?
Všetko, čo žije v oceáne je dôležité pre život, aj tu na pevnine. Diverzita oceánskeho života je kľúčová k prežitiu. Oblasti v oceáne, kde sa darí najrôznejším formám života, sú najzdravšie. Ale k strate druhov nedochádza postupne. Deje sa rýchlo – zrýchľuje sa, tvrdia vedci.
Worm a jeho kolegovia vyzývajú k trvalo udržateľnému rybolovu, prísnejším kontrolám znečistenia, zachovávaniu prirodzených oblastí výskytu a tvorbe ďalších oceánskych rezervácií.

To nestojí takmer nič; je to investícia, ktorá sa vyplatí nižšími nákladmi na poistenie, udržateľnosťou rybieho priemyslu, nižším počtom prírodných katastrof, ale aj na zdraví ľudí a ďalšie, v porovnaní s tým, čo nás môže čakať, ak nebudeme konať.

„Ešte nie je neskoro. Máme čas to zvrátiť,“ tvrdí Worm. „Žiaľ, dnes je menej ako 1 % svetových oceánov dostatočne chránených.“

Worm a jeho kolegovia zverejnili zistenia v novembrovom čísle magazínu Science.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments