UKRAJINA TAKÁ, AKO REÁLNE JE

0
190

Od vzniku konfliktu sa objavilo obrovské množstvo skupín, stránok a najmä profilov, ktoré obhajujú jednu alebo druhú stranu konfliktu.

Píšem naschvál konflikt, pretože Vojna nebola ani z jednej strany vyhlásená. Oficiálne je to z jednej strany Špeciálna Operácia a pre Ukrajinu je to bránenie sa agresii susedného štátu. Ale Vojna sa oficiálne v žiadnom dokumente medzi oboma stranami nespomína.

Moja cesta bola veľmi náročná a pred vstupom na územie Ukrajiny som mal iný obraz o situácii aký mám teraz.

Ako som už písal tak západ UA si žije pomerne kľudným životom a okrem nedostatku nafty a všade prítomných ľudí utekajúcich pred konfliktom, je všetko tak ako bežný deň.

Dlho som váhal kedy dám bodku za týmto príspevkom a dnes už viem že bolo dobré že som čakal. Veľa vecí sa ukázalo a veľa vecí som aj pochopil.

Ukrajina má veľmi hrdý národ. To treba priznať. Ale má rovnaké problémy ako u nás, akurát vo väčšom pomere k obyvateľom. A to čo sa dialo posledné roky na východe si nevieme predstaviť. Hlavne pred tým sa treba mať napozore a zobrať si ponaučenie. Dnešný konflikt sa skladá z dvoch vecí a to je Mocenská hra politikov pre financie a druhá vec je spolužitie a nevraživosť národnostných menšín.

Predstavte si, že aj u nás Maďarsko cez rôzne organizácie na juhu našej zeme dotuje život bežných ľudí a vedenie nášho štátu nato desaťročia kašle. Maďarské škôlky a školy sú všade na juhu Slovenska lepšie vybavené a zariadené ako tie slovenské. Starostovia obcí dostávajú príspevky pokiaľ udržujú pomer maďarsky hovoriacich obyvateľov na nejakej úrovni. Ale u nás konflikt nie je preto že dokážeme spolu všetci vychádzať. Zatiaľ. Maďarská strana sa snaží kupovať u nás nehnuteľnosti, polia a ďalej podporuje svoje komunity. A my s tým nič nerobíme, veď Maďarsko supluje náš štát a je to v poriadku. Avšak toto sa na Ukrajine stalo rozbuškou. Ukrajinský nacionalisti chceli už na začiatku tohto storočia zadupať do zeme akékoľvek snahy o sebaurčenie na východe a juhu Ukrajiny. Dlhé roky bol západ podporovaný Západom a najmä masírovanie USA dosiahlo svoje politické úspechy. No a východ žil zo začiatku zo sľubov Ruska a neskôr keď dostával z poza hraníc zbrane, kolotoč tohto konfliktu sa začal rozbiehať a dnes ide plné bomby.

Čiže rozbuškou sa stala národnostná menšina. Ale príčinou bola politická a finančná situácia USA, EU a Ruska.

V USA nie je všetko ružové akurát naše média o tom nepíšu. Je tam veľká strata pracovných miest, veľa ľudí bez domova a to aj v ekonomicky silných mestách. Amerika navyšuje svoj dlh a vždy keď nie je práca, zamieša polievku so svojimi ingredienciami a príde Vojna alebo konflikt. Menovanie všetkého kde strčili svoj nos tu bolo veľakrát. Princíp je rovnaký… fuj fuj, hnusná diktatúra, ľudia chcú lepšie žiť a chcú demokraciu. Fuj fuj biologické zbrane a ľudia chcú mier. Tak tej krajine pomôžu tak že ju rozbiju na maderu. Vojaci majú prácu a nerobia doma hlúposti, firmy zbrojárske majú odber a tým pádom je doma práca a v poslednom rade stavebné spoločnosti ponúkajú svoje možnosti v tých oslobodených krajinách. Problém ale nastáva že história nám moc neukázala úspešnosť rozširovania teórie o demokracii v tých štátoch. Proste kultúra a história krajín sa nedá len tak zmazať.

Európa zas stratila kompas a vedenie. Slniečkári obsadili v parlamente pozície a skvele nám zlepšujú svojimi nápadmi život. Skutočnosť je taká že jediný dvaja ľudia dokázali s Putinom vychádzať a to bola Merkelová a Orbán. Orbán nemá žiadne slovo a tak aspoň pre svoju krajinu sa snaží zabezpečiť život a čaká ako to dopadne. A čo sa týka Merkelovej, je už dnes jasné že konflikt na Ukrajine by vypukol skôr, ale brzdila Vlada v Moskve a radšej riešili ekonomiku. Ale dnes v roku 2022 je situácia taká že okrem progresívnych chorých vyhlásení nemá EU smer a nemá osobnosť ktorá by mala silné slovo. U nás doma v Európe sme si nechali diktovať domáce úlohy z poza oceánu.

Rusko sa veľmi pomaly spamätáva z rozpadu sovietskeho zväzu. Následok je taký že všetko sa centralizuje a východ krajiny je chudobný. Normálny ľudia žijú ťažkým životom z nášho pohľadu, je ale otázne či k lepšiemu životu by im pomohol náš západný mamon a konzum. To je na iné debaty. Jediné čo zostalo je paranoja, potreba zbrojiť, vytvárať ďalej strach a udržať sa v hre. Ak si odmyslíme obrovskú korupciu a oligarchov, Rusko začína byť krajinou neobmedzených možností, avšak bude trvať ešte desaťročia kým dosiahne prijateľný stav. To ale nemení nič na fakte že politická špička odmieta vplyv mimovládok a západných progresívnych cvokov. A proste povedali si dosť.

Dnes je jasné že nie je možné aby sa už zabraté oblasti vrátili naspäť. Represie by tam pokračovali dlhé roky a bola by to blízka liaheň teroristov. Je len otázne že ktorá zo strán práve toto chce. Ukrajina rôznymi mierovými stretnutiami získala čas na dozbrojenie a treba povedať že Rusko súhlasilo len preto aby sa vedeli nadýchnuť. Napriek tomu že stále berú ohľad na obyvateľstvo, je zrejmé že nemajú pod úplnou kontrolou všetky svoje jednotky a chyby či zverstvá sa dejú. Avšak to na oboch stranách.

Myslím si že nie je možné dnes jednoznačne povedať kto za Buču a iné môže. Môj pohľad na vec: väčšina mŕtvych mala biele pásky, čiže kolaborovali s Ruskom. Následne osloboditelia sa s nimi vysporiadali po svojom. Druhá vec však môže byť takzvaná záskodnícka činnosť a pri ústupe Ruských vojsk mohlo jednotke prepnúť a z paranoje videli nepriateľa všade. Veľmi zvláštne sú 2 veci. Prvá, žiadne hlásené obete z miest neboli po celú dobu obsadenia Buče a video z príchodu UA jednotiek nezachytáva žiadne telá. A pritom UA všade informovala o obetiach, internet funguje všade v krajine a videí je milión. Čiže základ Buče úplne chýba. Druhá vec je následný turizmus predstaviteľov EU a cynickosť predstaviteľov UA ako vystavujú svojich krajanov a psychologicky vydierajú západ. Môj názor na Buču je že to treba riadne vyšetriť, pretože zo zverejnených informácií, fotka americkej tajnej služby s telami na ulici v Buči je podvrh, keďže v ten deň nad tým miestom nebola. A to celých 117 hodín.

Rovnako sme si ukázali že nemôžeme za civilistu brať do štatistík osobu so zbraňou v ruke. Rovnako vidíme fotky ako v školách sú sklady zbraní, ako pri domoch sa skrývajú obrancovia a ako z domov strieľajú po vojakoch. Potom sa nie je čo čudovať keď to napália do týchto budov.

Ale:.. a teraz pozor. RUSKO malo obrovskú možnosť vydierať západ dodávkami plynu a ropy a hrdilo sa zahraničnou politikou. Nebol teda dôvod na vojenskú akciu, ale mali použiť akékoľvek spôsoby ako yo riešiť mierovou cestou. RUSKO nemalo podporovať nacionalistov na východe Ukrajiny ale malo tlačiť na OSN aby UA dostala po nose.

A základ je že Ruská armáda nemá čo na území cudzieho štátu čo robiť. Nemá a nikdy túto akciu neobháji. Môžme držať ktorejkoľvek strane a tu sa dohadovať a nadávať si do idiotov. Ale základ je že právo treba dodržiavať a najmä medzinárodné. A to Rusko v tejto chvíli nerobí. Jasné, rovnako ani USA ale vidíte že svet a slniečka na to serú.

Môj postoj je teda jasný. Som brutálny fanúšik Ruskej techniky, Sovietskej techniky a inžinierstvu. Som fanúšik Ruskej armády a doma mám čo asi málokto. Ale tento konkrétny konflikt odsudzujem, mali to riešiť inak. Finančne, politicky proste akokoľvek inak. Pretože Finančne ich to stojí rovnako akurát že politicky išli 40 rokov naspäť.

Ľutujem bežných ľudí a to najmä že musia trpieť za politiku svojej krajiny a za to že cudzie štáty si robia na ich domove svoje záujmy. Včera mi umrela krstná mama v Donecku. Bola proruská, rozhodla sa sama a ľúbil som ju. Avšak išla len na nákup a mínomet ju roztrhal. Som nahnevaný ale rozhodla sa sama že je na strane Ruska a to treba rešpektovať. Nemôže ale umrieť za svoj názor.

A to je to čo sa deje aj u nás. Za svoj názor sme dehonestovaní. A verím že aj tu budú primitívne komentáre. Ale je to môj názor. Dnes je jasné zesa tvorí nová spoločnosť a nové pravidlá. Bohužiaľ nielen my ale naše deti sú a budú toho súčasťou.

Prehlásenie: posledný príspevok je nojim vlastným názorom a nikoho nenabádam na svoj pohľad. Odsudzujem konflikt a som názoru že treba Ukrajine pomôcť avšak nie zbraňami ALE mierovými riešeniami.

Nepodporujem žiadnu zo strán konfliktu a odsudzujem propagandu oboch strán. Budem podporovať riadne prešetrenie trestných činov v tomto konflikte.

Ako admin pod pseudo #berkut a predtým/NOSTROMO, som vždy vyjadroval svoj názor a nikto ma do ničoho nenúti, nikto mňa osobne nefinancuje a ďakujem za každý názor našich fanúšikov.

Držte sa všetci.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre