UKRAJINA, USA A KANADA HLASOVALI PROTI REZOLÚCII OSN ODSUDZUJÚCEJ GLORIFIKÁCIU NACIZMU

0
700

Tretia komisia Valného zhromaždenia OSN v piatok schválila rezolúciu, ktorá vyzýva krajiny na prijatie účinnejších opatrení na boj proti glorifikácii nacizmu a iným formám rasovej diskriminácie, xenofóbie a intolerancie.

Za prijatie rezolúcie, ktorú iniciovalo Rusko, hlasovalo celkom 115 z 193 členských krajín OSN. Tri krajiny – Kanada, Spojené štáty, Ukrajina – hlasovali proti rezolúcii. Ďalších 55 zástupcov krajín, vrátane krajín z Európskej únie sa hlasovania zdržalo.

V rezolúcii vyjadrujú členovia Valného zhromaždenia OSN  obavy z celosvetového šírenia sa rôznych extrémistických politických strán, hnutí a skupín, vrátane neonacistických, ako aj rasistických extrémistických hnutí a ideológií.

Text tiež varuje pred glorifikáciou nacistického hnutia a bývalých členov organizácie Waffen SS, vrátane výstavby pamätníkov a usporiadavania memoriálov .

Dokument preto vyzýva štáty, aby prijali účinnejšie opatrenia v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv, v boji proti extrémistickým hnutiam predstavujúcim skutočnú hrozbu pre demokratické hodnoty.

Rezolúcia jednoznačne odsudzuje akékoľvek popieranie holokaustu a vyzýva na ratifikáciu a implementáciu Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie (ICERD).

Prehľad hlasov
Prehľad hlasov
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments