UKRAJINSKÝ PREZIDENT PODPÍSAL ZÁKON O ZRIADENÍ UKRAJINSKO-POĽSKO-LITOVSKEJ BRIGÁDY

0
39
Prezident Petro Porošenko (Foto: Kathrin Möbius / CC BY 3.0 DE)

Prezident Petro Porošenko podpísal zákon “o ratifikácii dohody medzi vládou Ukrajiny, vládou Litvy a vládou Poľskej republiky, týkajúcej sa vytvorenia spoločnej vojenskej jednotky”.[sociallocker]

Dohoda stanovuje vytvorenie spoločnej ukrajinsko-poľsko-litovskej vojenskej jednotky a určuje všeobecný účel, princípy činnosti, rozhodovací proces, bezpečnostné záruky a ďalšie organizačné opatrenia vzťahujúce sa k činnosti brigády.

Brigáda je vytvorená pre účasť v medzinárodných operáciách, ktorá sa bude konať v rámci mandátu Bezpečnostnej rady OSN a rozhodnutí oprávnených orgánov Litvy, Poľska a Ukrajiny. Dohoda zostáva otvorená aj pre prístúpenie ďalších štátov v rámci spoločného pozvania od zúčastnených.

Štruktúra, vybavenie a ďalšie aspekty fungovania brigády budú stanovené v rámci technickej dohody medzi subjektami, ktoré realizujú štátnu politiku v oblasti obrany zúčastnených štátov.

Veliteľstvo brigády bude umiestnené v poľskom meste Lublin. Velenie brigády podlieha právnym predpisom Poľska a príslušným ustanoveniam medzinárodného práva.

Každý zo zúčastnených štátov nesie zodpovednosť za finančné zabezpečenie svojich jednotiek počas spoločných tréningov, prípravy a priamej účasti na operáciách.

Dohoda bola podpísaná Ukrajinou, Poľskom a Litvou vo Varšave 19. septembra 2014,  Ukrajinský parlament ju ratifikoval 4. februára 2015.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments