UKRAJINSKÝ PREZIDENT SA V KYJEVE STRETOL S GEORGOM SOROSOM

0
204
Stretnutie Petra Posošenka s Georgom Sorosom (Foto: Адміністрація Президента України)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko absolvoval v Kyjeve stretnutie so zakladateľ Open Society Foundations, medzinárodným finančníkom a filantropom Georgom Sorosom. Informovala o tom kancelária ukrajinského prezidenta.

Ako sa uvádza v tlačovej správe, Prezident Porošenko poďakoval Georgovi Sorosovi za jeho podporu Ukrajiny a to najmä za vyvíjanie nátlaku na medzinárodné spoločenstvo, za účelom zvýšenia úrovne podpory pre Ukrajinu.

Petro Porošenko a George Soros podľa zverejnených informácií diskutovali o medzinárodných nástrojoch a možnostiach zvyšovania hospodárskej pomoci pre Ukrajinu. V tejto súvislosti George Soros zdôraznil významnú úlohu EÚ a potrebu preskúmania ďalších možností EÚ, ktorými by mohla pomôcť Ukrajine. Soros taktiež zdôraznil, že Ukrajina musí preukázať odhodlanie k prijímaniu plánovaných reforiem. “Musíte ukázať, že nová Ukrajina sa líši od tej starej” uviedol americký finančník.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovom vyhlásení, George Soros taktiež poznamenal, že na realizáciu reforiem je potrebná finančná pomoc. “Ukrajina sa snaží chrániť nielen seba, ale aj Európu. Preto by Európa mala pomôcť Ukrajine zaviesť pre krajinu potrebné reformy” dodal. George Soros dúfa, že Ukrajina pri realizácii potrebných zmien uspeje. Zároveň pochválil prvé legislatívne kroky v oblasti deregulácie a taktiež súdne reformy.

Podľa prezidenta Porošenka sú zriadenie Národného protikorupčného úradu Ukrajiny a transparentné vymenovanie jeho riaditeľa opatrenia, ktoré budú demonštrovať pripravenosť Ukrajiny na boj proti korupcii.

Obaja sa zhodli na tom, že Národná rada reforiem bola správna platforma pre diskusiu o legislatívnych iniciatívach a nástrojoch pre zavádzanie reforiem. Tá bude do procesu štátnej reformácie a konsolidácie ukrajinskej spoločnosti zahŕňať prezidenta, kabinet ministrov a verejnosť.

Petro Porošenko a George Soros sa dohodli aj na pokračovaní dialógu v rámci Svetového ekonomického fóra, ktoré sa bude konať v Davose na konci januára.

Finančník a filantrop mal byť podľa medializovaných informácií ubytovaný v päťhviezdičkovom hoteli v hlavnom meste, avšak množstvo detailov jeho návštevy bolo považovaných za dôverné. Soros sa v pondelok stretol aj s členmi ukrajinského parlamentu.

George Soros 7. januára v New York Review of Books publikoval článok, v ktorom vyzýva Európu a Západ na zostavenie záchranného balíčka pre “novú” Ukrajina vo výške 50 miliárd dolárov,  pričom jeho pôvodný októbrový návrh bol vo výške 20 miliárd dolárov.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments