UKRAJINSKÝ VEĽVYSLANEC PRIZNAL, ŽE SÚČASŤOU ICH VOJSK SÚ AJ NEONACISTI

0
286
Andrij Melnik (Foto: screenshot Das Este MEdiathek)

Ukrajinský veľvyslanec Andrij Melnik v televíznej show Günthera Jaucha, ktorú vysiela nemecká verejnoprávna televízia ARD prostredníctvom svojho prvého kanálu Das Erste priznal, že súčasťou ukrajinskej armády sú aj dobrovoľnícke oddiely zložené z neonacistov. Stalo sa tak v diskusii s podtitulom “Misia Merkelovej – aká veľká je nádej na mier?”[sociallocker]

Nemecký moderátor v priebehu diskusie smeroval na veľvyslanca otázku, či vie, čo za ľudia bojujú na ich strane a pod ich menom, pričom narážal na radikálne pravicové zoskupenia s SS runami a veľvyslancovi ukázal aj nasledujúcu fotografiu bataliónu Azov s poznámkou, že je tam dokonca aj hákový kríž. Rovnako ho zaujímalo, či má ukrajinské vedenie nad týmito bojovníkmi kontrolu.

Melnik najskôr okomentoval informáciu z predchádzajúcich minút, o získavaní zbraní separatistami napríklad od porazených ukrajinských jednotiek. Ukrajinská armáda podľa neho nemá tanky T-80, ani raketové systémy Smerč a Točka a práve týmito zbraňami majú byť zabíjaní ukajinskí vojacia  civilisti. V regióne nie sú žiadne tanky Abrams (pozn. tank armády USA) a to je dôvod, prečo sa dá jasne povedať, kto im dodáva zbrane. “Existuje množstvo dôkazov a je to jednoducho nespochybniteľné” dodal veľvyslanec, pričom mal na mysli Rusko.

Potom sa už vrátil k pôvodnej otázke. Najskôr zdôraznil, že po posledných voľbách už v parlamente nie je žiadna krajne pravicová strana a to je podľa neho dôležitý fakt. “A čo sa týka dobrovoľníckych bataliónov, ktoré ste spomínal… Môžem povedať iba jednu vec. Keď sme boli minulý rok napadnutý Ruskom, sotva sme mali nejakú armádu. A to je dôvod, prečo sa objavilo množstvo ľudí, dobrovoľníkov, ktorí boli pripravení bojovať za svoju krajinu a aj to robia” objasňoval Melnik.

Modreátor na to reagoval slovami “Pravý Sektor a tí, ktorých sme videli na fotke, jednotku Azov? To sú tisícky bojovníkov, nie len pár zatúlaných.”

“Tieto jednotky bojujú spolu s našou armádou, s Národnou gardou a s ďalšími jednotkami a sú riadené a koordinované Kyjevom. To je dôvod, prečo neexistuje žiadne nebezpečenstvo, že by niečo robili na vlastnú päsť, nad rámec toho, čo majú skoordinované s armádnymi veliteľmi,” reagoval Melnik.

Moderátor sa neuspokojil s odpoveďou a pokračoval ďalšou otázkou: “Takže sú pod vašou kontrolou. Vedeli by ste dať ruku do ohňa, za to čo robia?”

Nato už Melnik reagoval slovami: “Tá fotografia… Už som ju videl predtým, ale nevieme overiť a dokázať, či je pravá, alebo nie. Či tam naozaj mali také vlajky. Ale ako som už povedal a chcel by som to ešte raz ujasniť, že tieto jednotky sú koordinované generálnym štábom v Kyjeve. Sú súčasťou našej obrany. Bez nich by Ruská armáda pokročila omnoho ďalej. To je dôvod, prečo sú súčasťou celku. Bez týchto jednotiek by sa nám bránilo omnoho ťažšie.”[/sociallocker]

Záznam celej relácie (vyššie spomínaná pasáž nasleduje od cca 17. minúty)

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments