UNIKNUTÉ VIDEONAHRÁVKY Z ROPNÉHO GIGANTU CHEVRON

0
437
Ilustračné foto (Foto: Cancillería del Ecuador (CC BY-SA 2.0))

V desaťročia trvajúcej právnej bitke medzi obyvateľmi ekvádorského amazonského pralesa s jednou z najväčších svetových energetických spoločností boli verejnosti predstavené nové informácie. Bolo zverejnené video, ktoré je opisované ako dôkaz snáh Chevronu obchádzať ekvádorské právo a skrývať kontamináciu pralesa.[sociallocker]

V roku 2011 obdržala organizácia Amazon Watch tajomný balíček od whistblovera zo spoločnosti Chevron. Balíček bol bez spiatočnej adresy a obsahoval iba 47 DVD s videonahrávkami a poznámku: „Dúfam, že je to pre vás v procese proti Texaco/Chevron užitočné! Priateľ z Chevronu.“

Spoločnosť Chevron, ktorá kúpila spoločnosť Texaco v roku 2001, bola uznaná vinnou v prípade jednej z najhorších ekologických katastrof na našej planéte, ktorú spôsobila v ekvádorskom dažďovom pralese. Za škody na prostredí, ktoré boli spôsobené kontamináciou, jej bolo nariadené zaplatiť pokutu 9,5 miliardy dolárov. Chevron však namiesto zaplatenia zažaloval v USA komunity pre vydieranie.

Ako uvádza Amazon Watch, videonahrávkami sú interné firemné videá dokumentujúce snahu Chevronu skryť kontamináciu v priebehu súdneho konania. Všetky nahrávky boli označené titulkom „predinšpekcia“, s dátumami a miestami bývalých ťažísk ropy, na ktorých sa Chevron snažil plánovať svoju stratégiu odberu vzoriek, aby oklamal ekvádorský súd, počas inšpekcií na mieste pod dohľadom súdu.

Technici Chevronu mali tajne skúmať bývalé ropné polia tejto spoločnosti a taktiež údajne vyčistené miesta ešte pred inšpekciou ekvádorského súdu . Dúfali, že nájdu zóny bez znečistenia, aby mohol Chevron v deň inšpekcie súdu  odobrať „čisté“ vzorky pôdy a vody a predložiť ich súdu ako dôkaz, uvádza Amazon Watch.

Prieskumné práce mali podľa Amazon Watch prebiehať  v roku 2005 v oblasti džungle, ktorá bola súčasťou súdneho sporu medzi Chevronom a miestnymi obyvateľmi. Tí tvrdia, že spoločnosť je zodpovedná za úniky ropy, ktoré poškodili ich zdravie a životné prostredie.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre