USA MAJÚ VIAC ŠPANIELSKY HOVORIACICH OBYVATEĽOV AKO ŠPANIELSKO

0
368

Ako informute The Guardian, Spojené štáty sú teraz podľa novej štúdie zverejnenej prestížnym Inštitútom Cervantes po Mexiku druhou najväčšou španielsky hovoriacou krajinou na svete.

V štúdii sa uvádza, že v USA sa nachádza 41 miliónov ľudí, ktorých materinským jazykom je španielčina plus ďalších 11,6 milióna ľudí, ktorí sú dvojjazyční. Ide predovšetkým hlavne o deti španielsky hovoriacich prisťahovalcov. Tieto čísla zaraďujú USA pred Kolumbiu (48 miliónov) a Španielsko (46 miliónov), na druhé miesto za Mexiko (121 miliónov).

Medzi zdrojmi citovanými v správe sa nachádza aj US Census Office, ktorý odhaduje, že USA budú mať do roku 2050 138 miliónov španielsky hovoriacich obyvateľov, čo z nich bude robiť najväčší španielsky hovoriaci národ na Zemi. Pre tretinu ich občanov bude španielčina materinským jazykom.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Najvyššia koncentrácia je na úrovní jednotlivých amerických štátov v bývalých španielskych kolóniách na juhu a juhozápade. Na čele sa nachádza Nové Mexiko so 47%, nasleduje Kalifornia a Texas (oba 38%) a Arizona (30%). Španielsky hovorí asi 18% Newyorčanov, zatiaľ čo v Západnej Virgínii iba 1,3% občanov. Možno prekvapivo je španielsky hovoriacich aj viac ako 6% obyvateľov Aljašky.

Štúdia El Español, una lengua viva – Španielčina, živý jazyk – odhaduje, že na celom svete žije 559 miliónov španielsky hovoriacich ľudí, z ktorých je 470 miliónov rodených hovoriacich.

Pokračovanie článku (v angličtine) >TU<

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments