USA PLÁNUJÚ IRÁNSKU REVOLUČNÚ GARDU ZARADIŤ MEDZI TERORISTICKÉ ORGANIZÁCIE. NASLEDOVAŤ MÔŽE AJ A VENEZUELSKÁ VLÁDA A JEJ ĽUDOVÉ MILÍCIE.

1
98
Členovia Iránskej revolučnej gardy, zdroj: Wikimedia Commons

Podľa viacerých odborníkov ide o bezprecedentný krok, pretože na zozname teroristických organizácií sa ešte nikdy neobjavil štátny orgán.

Ako povedal Jason Blazakis, bývalý riaditeľ Úradu pre boj proti terorizmu „označenie iránskych gárd (IRGC) za zahraničnú teroristickú organizácii je precedensom. Nikdy predtým nebol sankčný nástroj FTO nasmerovaný na štátny orgán. Budúce následky tohto rozhodnutia budú vážne”.

Iránska revolučná garda (IRGC) vznikla po iránskej revolúcii v roku 1979 s poslaním brániť vládu, narozdiel od tradičných vojenských jednotiek, ktoré majú za úlohu chrániť hranice krajiny. Asi 2000 až 3000 jej členov pôsobí v Sýrii, kde v spolupráci so sýrskou armádou a libanonským hnutím Hizballáh bojuje proti sýrskym povstalcom a džihádistickým sunnitským skupinám. Prítomnosť IRGC na území Sýrie stupňuje konflikt s Izraelom, ktorý na iránske jednotky a základne pravidelne letecky útočí.

Plán zaradiť IRGC na zoznam teroristických organizácií má podľa nemenovaných zdrojov Wall Streed Journalu oznámiť Trumova administratíva v pondelok. WSJ ďalej uvádza, že rozhodnutie podporoval minister zahraničných vecí Mike Pompeo a poradca pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Bolton, ktorí sú dlhodobo volajú po zmene moci v Iráne.

Vyšší vojenskí predstavitelia však vyjadrujú nad týmto krokom pochybnosti, a to vrátane námorného generála Joea Dunforda, ktorý sa vyjadril, že tento krok by mal len malý vplyv na iránske hospodárstvo a zároveň by zvýšil bezpečnostné riziká pre americké jednotky v zahraničí.

Americký senátor Marco Rubio, jeden z hlavných propagátorov zmeny režimu vo Venezuele dokonca navrhol, aby Spojené štáty oficiálne označili vládu prezidenta Madura a ľudové milície tzv. Colectivos za Medzinárodnú zločineckú organizáciu (TCO) a Zahraničnú teroristickú organizáciu (FTO).

„Je načase, aby výkonné zložky podnikli dôležité a nevyhnutné kroky pre ďalšiu izoláciu Madura a aby svetu objasnili nezákonnosť, kriminálnosť a skazenosť jeho režimu,“ napísal Rubio v liste adresovanom ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi a ministrovi financií Stevovi Mnuchinmu.

Napriek všetkému úsiliu USA, zostáva totiž venezuelská armáda lojálna Madurovi a odhodlanie mnohých Venezuelčanov chrániť svoju vládu aj so zbraňou v ruke bráni opozičnému vodcovi Juanovi Guaidovi chopiť sa moci, verí Rubio.

Zaradenie štátnych orgánov medzi teroristické organizácie by nielen uľahčilo na jednotlivcov a inštitúcie uvaľovať ďalšie ekonomické obmedzenia a tresty zo strany USA, ale v krajnom prípade aj “ospravedlniť” či zlegitimizovať vojenskú intervenciu, ktorá je ako v prípade Iránu, tak aj Venezuely dnes pravdepodobnejšia, než kedykoľvek predtým.

Zdroj: Middle East Eye, Russia Today

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa aj v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako je ekoaktivizmus, turistika, cestovanie, bajk, tvorba a správa webov, remeslá, knihy atď) aj geopolitike, s dôrazom na intervencie (priame či proxy) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Vnímam zásadnú absenciu mnohých informácií, ktoré sa do médií hlavného prúdu nedostávajú (alebo sa dostanú v dezinterpretovanej forme) a na druhej strane záplavu rôznych správ tzv. alternatívy, ktoré sú často právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné. Záleží to však na nás, na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
增大网 Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
增大网
Nezareg.

送你一片大海,让你一帆风顺;送你一个太阳,让你热情奔放;送你一份真诚,祝你开心快乐;送你一份祝福,让你快乐天天!