USA ZATLAČILI PROSTREDNÍCTVOM TTIP NA EÚ, ABY ZRUŠILA ZÁKAZ POUŽÍVANIA ŠKODLIVÝCH PESTICÍDOV

0
354

Ako ukazujú novo zverejnené dokumenty, EÚ po tlaku zo strany amerických vyjednávačov pri vyjednávaní o dohode o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), zrušila svoje rozhodnutie regulovať používanie chemikálií poškodzujúcich hormóny a spôsobujúce rakovinu a mužskú neplodnosť. Informáciu priniesol the Guardien.[sociallocker]

Návrh kritérií, ktoré mala EÚ pripravené by mohli zakázať 31 pesticídov, ktoré obsahujú chemikálie narušujúce endokrinný systém (EDC). Avšak tieto kritériá boli z návrhu kvôli obavám z odvety agresívnej americkej obchodnej lobby vyškrtnuté. Informácie vyplývajú z dokumentov organizácie Pesticides Action Network (PAN).

26. júna 2013 navštívila delegácia American Chambers of Commerce (AmCham) obchodných predstaviteľov EÚ pričom trvala na tom, aby blok zrušil plánované kritériá identifikácie EDC v prospech novej štúdie vplyvu.

V zápisnici zo stretnutia úradníci uvádzali, že aj keď chcú aby bola TTIP úspešná, nechceli by vidieť znižovanienie štandardov EÚ.

TTIP je obchodná dohoda, ktorá vzniká medzi EÚ a USA a cieľom ktorej je odstránenie prekážok obchodu a podporovanie voľného obchodu.

V reakcii na úradníkov EÚ sa podľa zápisnice zástupcovia AmCham “sťažovali na zbytočné vytváranie kategórií, a teda, zoznamov” zakázaných látok.

Obchodní zástupcovia USA trvali na tom, že prístup založený na riziku bude prijatý na reguláciu a namiesto toho “zdôraznili potrebu posúdenia vplyvu”.

2. júla 2013 úradníci z Misie USA do Európy navštívili za účelom posilnenia posolstva EÚ. Neskôr v ten istý deň, generálna tajomníčka Komisie Catherine Day, poslala list generálnemu riaditeľovi pre životné prostredie Karlovi Falkenbergovi, v pričom mu hovorila, aby od návrhu kritérií odstúpil.

“Navrhujeme, aby ste tak ako ostatné generálne riaditeľstvá zvážili podanie jediného spoločného posúdenia vplyvu s cieľom pokryť všetky návrhy,” napísala Day. “Nemyslíme si, že je potrebné pripraviť odporúčania Komisie o kritériách pre identifikáciu látok narušujúcich endokrinný systém.”

Výsledkom bolo, že legislatíva plánovaná na rok 2014 bola odložená najmenej do roku 2016 a to aj napriek odhadovaným nákladom na zdravotnú starostlivosť v hodnote 150 miliárd € ročne. Ide o náklady na liečenie endokrinných chorôb ako je strata IQ, obezita a kryptorchizmus – t.j. ochorenie, ktoré postihuje genitálie novonarodených chlapcov.

Viac (v angličtine) TU

[/sociallocker]

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na