V AMAZONE PRACUJE UŽ VIAC AKO 15 000 ROBOTOV

0
124

Americká spoločnosť Amazon, ktorá prevádzkuje jeden z najstarších a najväčších internetových obchodov Amazon.com v priebehu minulého mesiaca predstavila svoje distribučné centrum najnovšej generácie, využívajúce robotov a moderné technológie, ktoré pre zákazníkov zabezpečujú skracovanie dodacích lehôt.

Spoločnosť má v súčastnosti po celých Spojených štátoch rozmiestnených celkovo desať distribučných centier najnovšej, ôsmej generácie, ktoré využívajú robotiku, technológiu Kiva, kamerové systémy a takmer 20 rokov zdokonaľovaný software a rôzne mechanické inovácie.

https://www.youtube.com/watch?v=z_R8feyCu-M

Zatiaľ čo v minulosti chodili zamestnanci pomedzi skladové uličky a vyberali produkty potrebné na vybavenie objednávky, v súčasnosti čakajú na svojich stanovištiach pokiaľ im produkty neprivezú Kiva roboty.

Amazon kúpil Kiva technológiu v roku 2012. V súčasnosti má po celých spojených štátoch v prevádzke viac ako 15 tisíc Kiva robotov. Sú to malé oranžové automatické stroje, ktoré križujú podlahu skladov, vyberú ten správny regál a privezú ho k zamestnancovi, ktorý skompletizuje objednávku.

Dokážu zdvihnúť až 340 kg a pohybovať sa rýchlosťou do 6,5 km/hodinu. Samozrejme sú vybavené senzormi, ktoré snímajú prípadné objekty, ktoré sa im dostanú do cesty.

Ako uviedol jeden zo zamestnancov Amazonu, to čo mu niekedy trvalo hodiny, dokáže vďaka novému systému vybaviť v priebehu niekoľkých minút. Amazon tiež dodal, že malé rozmery robotov mu umožňujú do skladov umiestniť v porovnaní s minulosťou o 50% viac zásob.

To je podľa Amazonu obrovská výhoda pri dňoch ako napríklad Cyber Monday, čo je jeho najväčší obchodný deň v roku, počas ktorého si napríklad v roku 2013 zákazníci objednali viac ako 36,8 milióna položiek, t.j. priemerne každú sekundu 426 položiek.

Amazon sa v súvislosti s robotikou zviditeľnil aj vyvíjaním služby Amazon Prime Air, čo je označenie nového spôsob doručenia. Pri tejto službe by mali bezpilotné lietajúce zariadenia, doručovať objednané balíky nižšej hmotnosti priamo domov k zákazníkovi za omnoho kratší čas, ako je to pri klasických spôsoboch doručovania.

Avšak v súvislosti s prichádzaním robotov, sa vynára aj otázka rušenia pracovných miest. Trend rozširovania sa robotiky sa zdá byť nezastaviteľný a experti uvádzajú, že roboty počas nasledujúcich 10 až 20 rokov preberú viac ako polovicu všetkých ľudských pracovných miest. Amazon zatiaľ uvádza, že v súvislosti so zavedením Kiva technológie ešte ani jedno pracovné miesto nezrušil.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments