V BERLÍNE ODHALILI BRONZOVÉ SÚSOŠIE TROJICE INFORMÁTOROV

0
264
Zdroj foto: anythingtosay.com

Na berlínskom námestí Alexanderplatz sú objavila trojica informátorov: Chelsea Manningová, Julian Assange a Edward Snowden. V piatok boli totiž na spomínanom námestí odhalené ich bronzové sochy v životnej veľkosti.[sociallocker]

Všetky tri osoby sú za svoju spoluúčasť na úniku utajovaných spravodajských dokumentov USA považované množstvom ľudí za novodobých hrdinov.

Taliansky sochár Davide Dormino, ktorý súsošie vytvoril vysvetľuje, že chcel “stvárniť troch súčasných hrdinov, ktorí pre pravdu stratili svoju slobodu.”

Organizátori akcie chcú aj týmto spôsobom upozorniť verejnosť na odvahu spomínanej trojice a motivovať ľudí k slobodnému prejavu vlastného názoru.

Súčasťou súsošia je okrem troch stoličiek, na ktorých stoja informátori aj štvrtá stolička, ktorá je podľa autora tohto diela určená pre všetkých, ktorí chcú vystúpiť a vyjadriť svoj názor.

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange žije dlhodobo na ekvádorskej ambasáde v Londýne z dôvodu obáv jeho vydania do USA v súvislosti so zverejnením tajných amerických dokumentov.

Chelsea Manningová (predtým Bradley Manning) bola v roku 2013 odsúdená na základe obvinení týkajúcich sa zákona o špionáži, v súvislosti s poskytnutím dokumentov pre Wikileaks a odpykáva si 35 rokov väzenia.

Edward Snowden, ktorý poskytol novinárom utajované informácie z prostredia Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) týkajúce sa globálnej špionáže USA sa aktuálne vyhýba vydaniu do USA azylom v Rusku.

Odhalením súsošia v Berlíne odštarvovalo jeho svetové turné a v rámci projektu “Anything to say?”  by malo zavítať do viacerých svetových metropol.[/sociallocker]

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na