V ČILE SA ZAČAL STAVAŤ NAJVÄČŠÍ ĎALEKOHĽAD NA SVETE – GIANT MAGELLAN TELESCOPE

0
231

Začiatkom tohto mesiaca bolo oznámené spustenie fázy výstavby najväčšieho ďalekohľadu na svete, ktorý nesie názov Giant Magellan Telescope (GMT).  Teleskop bude postavený v observatóriu Las Campanas v Čile. Očakáva sa, že prvý krát sa pozrie do vesmíru v roku 2021 a plne funkčný bude do roku 2024. Náklady na jeho výstavbu sú plánované na viac ako 500 miliónov dolárov.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

GMT má jedinečný dizajn, ktorý ponúka niekoľko výhod. Jeho optický priemer bude 24,5 metra, pričom sa bude skladať zo šiestich obvodových zrkadiel s priemerom 8,4 m, ktoré budú obklopovať centrálne zrkadlo a ich celková zberná plocha bude 368 m2. GMT bude mať 10 krát väčšiu rozlišovaciu schopnosť ako Hubblov vesmírny ďalekohľad. Projekt GMT je dielom významného medzinárodného konzorcia popredných univerzít a vedeckých inštitúcií.

Umiestnenie GMT poskytuje kľúčovú výhodu v podmienkach pozorovania vesmíru cez atmosféru. Nachádza sa na jednom z najvyšších a najsuchších miest na Zemi, v púšti Atacama. Nadmorská výška tohto umiestnenia je viac ako 2500 m a ročný počet jasných nocí v danej lokalite prevyšuje číslo 300.

Pohľad na výrobu jedného zo zrkadiel GMT

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments