V ČÍNE VYVINULI PRVÚ ELEKTRIČKU NA VODÍKOVÝ POHON

0
115

Z montážnej linky spoločnosti Sifang, ktorá sa nachádza v čínskom meste Čching-tao, zišla minulý týždeň prvá električka na svete, ktorá je poháňaná vodíkovým pohonom.[sociallocker]

Liang Jianying, hlavný inžinier spoločnosti Sifang,  ktorá je dcérskou spoločnosťou China South Rail Corporation (CSR) uviedol, že nová električka je jediný vozidlom na vodíkový pohon v danej oblasti, čo robí Čínu jedinou krajinou na svete, ktorá má zvládnutú technológiu.

Vodíkové palivové články sú nové čisté zdroje energie, ktoré sú široko používané v automobilovom priemysle, avšak ich používanie v oblasti železničnej dopravy zaostáva.

Spoločnosť Sifang riešila kľúčové technologické problémy aj s pomocou výskumných inštitúcií dva roky.

Električka na vodíkový pohon (Foto: Xinhua /embedované z gov.cn/)

Električka sa dá “natankovať” vodíkom v priebehu troch minút a následne dkoáže najazdiť 100 km pri rýchlosti až 70 km za hodinu.

“Priemerná vzdialenosť električkových liniek v Číne je asi 15 km, čo znamená, že jedna náplň je pre naše električky postačujúca pre tri spiatočné cesty,” uviedol Liang. Taktiež sa podľa neho značne znížia aj celkové prevádzkové náklady.

Nebudú produkované žiadne oxidy dusíka, keďže teplota reakcie vo vnútri palivového článku je regulovaná pod 100 stupňov Celzia. Jedinou emisiou električky bude voda, povedal Liang.

Každá električka má viac ako 60 miest na sedenie a môže naraz prepraviť viac ako 380 cestujúcich.

Interiér električky (Foto: Xinhua /embedované z gov.cn/)

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments