V DUBLINE SI UCTILI PAMIATKU STOVIEK DETÍ ZABITÝCH V GAZE

0
91

Na kultové miesta v írskom Dubline boli v priebehu tohto týždňa nainštalované viaceré umelecké diela, ktoré boli vytvorené za účelom uctenia si pamiatky stoviek pred rokom zabitých detí pri izraelskom bombardovaní Gazy. Pri 50 dňovom útoku v júli a auguste 2014 bolo zabitých viac ako 550 palestínskych detí.

V noci zo stredy na štvrtok bolo na most Ha’Penny Bridge na rieke Liffey v centre Dublinu priviazaných 556 bielych stužiek, na ktorých bolo napísané meno a vek každého zabitého dieťaťa. Vo štvrtok ráno sa na moste zastavovali okoloidúci, aby si ich mená prečítali a fotografovali.

Fotografie od Allen Kiely na Flickr.

Na Sandymount Strand v južnej časti Dublinu bolo v stredu umiestnených 556 malých bielych tričiek. Umiestnenie na pláži symbolizovalo štyri deti, ktoré boli zabité izraelskými strelami počas toho, ako hrali futbal na pláži v Gaze. Inštalácia nazvaná Dublin Remembers the Children of Gaza bola postavená skupinou PalFest Ireland, ktorá sa snaží „demonštrovať solidaritu medzi írskou umeleckou komunitou a palestínskym ľudom.“

Írska charitatívna organizácia Trocaire taktiež priviazala stužky na námestí Merrion Square, ktoré susedí s Írskym parlamentom.

Mená detských obetí boli aj súčasťou umeleckej inštalácie na írskom hudobnom festivale Body and Soul v septembri 2014.

Otázka zodpovednosti

Šéf OSN Pan Ki-mun je za jeho vyradenie Izraela zo zoznamu najhoších porušovateľov detských práv v prílohe výročnej správe OSN Children in War (Deti vo vojne) obviňovaný, že sa podvolil politickému tlaku. Izrael a ozbrojené palestínske skupiny boli uvedené v návrhu správy vypracovanej osobitnou zástupkyňou OSN, ale Pan Ki-munom boli neskôr zo zoznamu vyradené. Odpovedať na otázky ohľadom tohto kroku odmietol.

  Správa OSN pojednávajúca o izraelskej vojenskej operácii Protective edge (Ochranná hrana) načrtla zlé zaobchádzanie na oboch stranách; ohromujúce množstvo obetí bolo zapríčinené neustálym bombardovaním zo strany Izraela v neprimeranej reakcii na odpaľovanie rakiet z Gazy. Bolo zabitých 2251 Palestínčanov pričom takmer dve tretiny z nich boli civilisti; v Izraeli bolo zabitých 67 izraelských vojakov a šesť civilistov.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre