V EÚ SA ROČNE SPOTREBUJÚ DESIATKY MILIÓNOV TON KRMÍV OBSAHUJÚCICH GMO

0
910
Dovoz sójových zŕn a sójového šrotu do EÚ v roku 2013 (Zdroj foto: ec.europa.eu)

Európska Komisia (EK) pred niekoľkými dňami udelila 10 nových povolení pre použitie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v potravinách / krmivách, obnovila 7 existujúcich povolení a taktiež povolenie na dovoz 2 GMO rezaných kvetov (nie ako potraviny a krmivo).[sociallocker]

Na rozdiel od situácie pri geneticky modifikovaných potravinách, existuje v EÚ významný trh pre krmivá obsahujúce GMO. To platí najmä pre kŕmne zmesi t.j. zmesi kŕmnych surovín pre hospodárske zvieratá, ktoré sú používané pre svoju vysokú energetickú hodnotu a vysoký obsah bielkovín. Väčšina použitého krmiva spotrebovaného v EÚ sa dováža.

Štatistické dáta ukazujú, že EÚ potrebuje  pri uspokojovaní potrieb súvisiacich s chovom hospodárskych zvierat viac ako 36 miliónov ton ekvivalentu sójových bôbov ročne. Avšak samotná EÚ produkuje iba 1,4 milióna ton sójových bôbov ročne (čo je de facto prírodná sója, keďže v EÚ nie je pre pestovanie schválená žiadna geneticky modifikovaná (GM) sója).

EÚ je z tohto dôvodu veľmi závislá na produkcii rastlinných bielkovín tretích krajín. V roku 2013  bolo viac ako 60% potrieb rastlinných bielkovín v EÚ uspokojených ich dovozom, pričom bolo dovezených 18,5 milióna ton sójového šrotu a 13,5 milióna ton sójových bôbov.

Čo sa týka spotreby sójových bôbov a sójového šrotu, 32 miliónov ton z dovozu tvorilo 96% spotreby EÚ. Sójový šrot dovážajú, alebo používajú všetky členské štáty EÚ.

Tieto dovozy pochádzajú hlavne z tretích krajín, kde je rozšírené pestovanie GMO. 90% dovozu pochádzalo zo 4 krajín, v ktorých je okolo 90% plôch využívaných pre pestovanie sóje osiatych geneticky modifikovanou sójou.

V roku 2013 podľa údajov Eurostatu a Medzinárodnej rady pre obilniny pochádzalo 43,8% z Brazílie, kde bolo 89% z pestovaných sójových bôbov GM; 22,4% pochádzalo z Argentíny, kde bolo 100% pestovaných sójových bôbov GM; 15.9% pochádzalo zo Spojených štátov, kde bolo 93% pestovaných sójových bôbov GM; 7,3% pochádzalo z Paraguaja kde bolo 95% sójovej kultivácie GM.

Sójový extrahovaný šrot (GMO) má široké využitie a používa sa od produkcie krmív pre nosnice, hydinu, či králiky, až po chovné zmesi určené pre ošípané, dobytok a kone.

Krmivo pre nosnice (Zdroj foto: juko-krmiva.cz /embedované/)
Krmivo pre ošípané (Zdroj foto: vsetkoprechov.sk /embedované/)

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments