V JAPONSKU PROTESTOVALI PROTI NOVÝM BEZPEČNOSTNÝM ZÁKONOM DESIATKY TISÍC ĽUDÍ

0
132

Desiatky tisíc Japoncov sa v nedeľu popoludní zhromaždili pred budovou parlamentu na protest proti prijatiu nových bezpečnostných zákonov, ktoré sa snaží  presadiť vláda premiéra Šinzóa Abeho.

Nedeľné zhromaždenie organizované úniou troch rôznych protivojnových občianskych hnutí bolo pravdepodobne najpočetnejšie v sérii podobných protestov z posledných mesiacoch.

Usporiadatelia uvádzali, že okolo budovy parlamentu sa zhromaždilo okolo 120 tisíc ľudí. Policajné odhady sa podľa niektorých médií pohybovali na úrovni 30 tisíc demonštrantov.

Nové japonské právne predpisy by mali napríklad výrazne rozšíriť rozsah logistickej podpory Japonska pre akékoľvek vojenské misie s mandátom OSN či umožniť krajine zapojiť sa do kolektívnej sebaobrany so spojencami, ak nejaká udalosť kriticky ohrozuje národnú bezpečnosť Japonska.

Protestujúci zastávajú názor, že pripravovaná legislatíva je v rozpore s japonskou ústavou, ktorá jasne odmieta akékoľvek vojenské činnosti mimo územia Japonska a mohla by nakoniec Japonsko zatiahnuť do nechcenej vojny.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Vláda medzitým hovorí, že právna úprava bude krajinu chrániť pred narastajúcimi globálnymi hrozbami a je potrebná pre posilnenie vojenského spojenectva Japonska a USA.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments