V ŠPANIELSKU ROZŠIRUJÚ POUŽÍVANIE SYSTÉMOV AUTOMATICKEJ HRANIČNEJ KONTROLY BIOMETRICKÝCH ÚDAJOV

0
178
Štartovanie pilotných testov európskeho programu "Inteligentné hranice" 15. marca 2015 na letisku v portugalskom meste Lisabon (Foto: sef.pt)

Technologická spoločnosť Indra nasadzuje v siedmych španielskych letiskách a jednom prístave  124 systémov automatickej hraničnej kontroly (ABC) biometrických údajov.

Systémy vyhodnocovaním atribútov tváre a odtlačkov prstov zisťujú, či predložený cestovný doklad patrí jeho držiteľovi a zabezpečujú tak overenie a identifikáciu cestujúcich.

Prvé systémy boli v spolupráci so španielskou políciou a Štátnym sekretariátom pre bezpečnosť implementované v roku 2010. Teraz bolo ich nasadenie rozšírené.

Indra počas prvých šiestich mesiacov roku 2015 úspešne nasadila ABC biometrické systémy na piatich španielskych letiskách a v prístave Algeciras. Tieto systémy sú určené pre spracovanie všetkých dospelých občanov Európskeho hospodárskeho priestoru vracajúcich sa z nečlenských štátov.

Konkrétne spoločnosť nasadila celkom 124 ABC systémov na letiskách v mestách Madrid, Barcelona, Girona, Palma de Mallorca, Alicante, Južné Tenerife a Malaga.[sociallocker][/sociallocker]

Tento systém bol taktiež prvý krát zavedený v prístave, v tomto prípade na námornej stanici v Algeciras, ktorá je používaná cestovateľmi z celej Európy na prechod do Afriky. Systém tu taktiež zaznamenáva cestujúci pri výstupe a vstupe do Európskeho hospodárskeho priestoru, známeho tiež ako schengenského priestoru.

Systém ABC sa skladá z kiosku, kde sa cestujúci preukáže svojim digitálnym cestovným pasom alebo iným elektronickým identifikačným dokladom. Každé prechodové miesto je vybavené digitálnym snímačom odtlačkov prstov a kamerami rozpoznávania tváre. Systém využíva biometrické údaje obsiahnuté v digitálnych pasoch,  overuje ich pravosť a robí aj kontrolu v policajných databázach.

Tento projekt je súčasťou programu Smart borders (Inteligentné hranice), ktorý je spolu financovaný zo strany EÚ a ktorého cieľom je integrovať letecké, námorné a pozemné hranice.

Spoločnosť Indra taktiež pracuje na ďalšej generácii systémov automatizovanej hraničnej kontroly. Indra vedie projekt European ABC4EU financovaný Európskou úniou v rámci 7. rámcového programu, ktorý zahŕňa 15 partnerov.

Projekt, ktorý bude prebiehať až do júna 2017 má za cieľ zladiť riadenie ABC systémov na kontinente.

Indra je globálna poradenská, technologická a inovačná spoločnosť. Nachádza sa na špici v rámci dodávok riešení a služieb v oblasti prepravy a dopravy, energetiky a priemyslu, verejnej správy a zdravotníctva, finančných služieb, bezpečnosti a obrany a v oblasti telekomunikácií a médií. Spoločnosť pôsobí vo viac než 128 krajinách vrátane Slovenskej republiky.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre