VČELY UPREDNOSTŇUJÚ NEKTÁR OBSAHUJÚCI PESTICÍDY

0
692
Ilustračné foto (Foto: dasWebweib/flickr (CC BY-SA 2.0))

Vedci z Trinity College Dublin a Newcastle University zistili, že včely sú priťahované k nektáru obsahujúcemu bežné pesticídy. To by mohlo zvyšovať šancu na ich vystavenie sa vysokým úrovniam pesticídov. Predchádzajúce štúdie ukázali, že vystavenie takéhoto druhu môže mať na schopnosti včiel negatívny vplyv.

Výskum, publikovaný v poprednom medzinárodnom vedeckom časopise Nature zistili, že čmele zemné a včely nedokázali cítiť tri najčastejšie používané „neonikotinoidné“ pesticídy a preto sa im ani nedokázali vyhnúť. V skutočnosti včely dávali prednosť potrave, ktorá obsahovala pesticídy: keď mali včely na výber medzi roztokom cukru a roztokom cukru obsahujúceho neonikotinoidy, vybrali si jedlo kontaminované neonikotinoidmi.

Laboratórna štúdia taktiež ukázala, že čmeliaky konzumovali viac potravín obsahujúcich pesticídy ako včely a boli tak vystavené vyšším dávkam toxínov.

Včely a iný opeľujúci hmyz sú dôležité pre zvýšenie výnosov plodín – ich celosvetová ročná hodnota sa odhaduje na najmenej 153 miliárd €. Pri opeľovaní plodín, môžu byť vystavené pesticídom z kvetinového nektáru a peľu. Niekoľko kontroverzných štúdií ukázalo, že neonikotinoidy majú pri včelách negatívny vplyv na ich zaobstarávanie si potravy a zdravie včelstva. Výsledkom bol zvýšený záujem verejnosti o vplyv neonikotinoidov na včely a ďalšie opeľovače. V roku 2013 Európska únia zaviedla dočasný zákaz používania neonikotinoidných pesticídov na kvitnúce plodiny.

Profesorka botaniky a hlavná riešiteľka v School of Natural Sciences na Trinity College Dublin, Jane Stoutková povedala: „Naše výsledky naznačujú, že aj keď sú pre včely v poľnohospodárskej krajine kde sa používajú neonikotinoidné pesticídy k dispozícii alternatívne zdroje jedla, včely môžu dávať prednosť potrave na neonikotinoidnmi kontaminovaných plodinách. A vzhľadom k tomu, že neonikotinoidy môžu taktiež skončiť aj vo voľne rastúcich rastlinách pri plodinách, mohli by v strave včiel prevládať oveľa viac, ako sa predpokladalo doteraz. „

Profesorka Geraldine Wrightová, vedúca vedecká pracovníčka štúdie z Institute of Neuroscience na Newcastle University povedala: „Včely nemôžu cítiť neonikotinoidy v ich jedle a preto sa týmto pesticídom nevyhýbajú. Konzumáciou kontaminovaného nektáru sa vystavujú nebezpečenstvu otravy.

„Čo je ešte horšie, máme dôkazy, že včely dávajú prednosť jedlu kontaminovanému pesticídmi. Neonikotinoidy si vyberajú v mozgu včiel za cieľ rovnaké mechanizmi, ktoré sú ovplyvnené nikotínom v ľudskom mozgu. Skutočnosť, že včely vykazujú preferenciu potravín obsahujúcich neonikotinoidy naznačuje, že rovnako ako nikotín, môžu neonikotinoidy pôsobiť ako droga, ktorá robí potraviny obsahujúce tieto látky viac uspokojujúcejšie.

„Ak včely lietavky zbierajú radšej nektár obsahujúci neonikotinoidy, mohlo by to mať dominový negatívny vplyv na celé kolónie a na včeliu populáciu.“

Štúdia bola financovaná inštitúciami Science Foundation Ireland, Irish Research Council a National Science Foundation. Je tiež súčasťou iniciatívy Insect Pollinators Initiative, ktorá je financovaná organizáciami Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC), Defra, Natural Environment Research Council (NERC), Scottish Government a Wellcome Trust pod záštitou  Living with Environmental Change (LWEC).

Viac (v angličtine) TU

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre