VEDCI VARUJÚ PRED ‘EKOLOGICKÝM ARMAGEDONOM’

0
376

Počet lietajúceho hmyzu klesol za posledných 25 rokov o závratných 75 %! Aspoň tak sa píše v štúdii, ktorá tvrdí, že sa blížime ku ‘ekologickému Armagedonu’.

Dôsledky pre ľudstvo sú však závažné, pretože hmyz zastáva veľmi dôležitú rolu pre život na Zemi ako opeľovač rastlín a potrava pre väčšie zvieratá.

Aj keď nám všetkým bolo dobre známe, že počet včiel a motýľov klesá, vedci ostali v šoku z úbytku naprieč prírodnými rezerváciami v Nemecku.

Aj keď sa neprišlo na žiadnu konkrétnu príčinu, za hlavné faktory podieľajúce sa na poklese hmyzu sa považujú široko-rozsiahla deštrukcia prírodných oblastí kvôli poľnohospodárskej pôde a používanie pesticídov. V správe sa tiež píše, že aj klimatická zmena hrá potenciálnu rolu.

Dave Goulson, profesor vied o živote na Univerzite v Sussexe a spoluautor štúdie nám prezradil nasledovné: „Hmyz tvorí zhruba dve tretiny všetkého života na planét, ale v posledných rokoch došlo k strašnému úbytku.“

„Zdá sa, že svojou činnosťou vytvárame rozľahlé nehostinné pláne pre väčšinu foriem života a v súčasnosti smerujeme k ekologickému Armagedonu. Ak prídeme o hmyz, všetko sa zrúti.“

Výskumníci vylúčili počasie a zmeny v krajine prírodných rezervácií spomedzi možných príčin.


Protesty sa vyostrujú počas diskusií používania geneticky modifikovaných plodín a pesticídov

Výsledky sú založené na práci desiatok amatérskych entomológov v celom Nemecku, ktorí chytali hmyz do Malaiseho pasce, čo je neveľká štruktúra pripomínajúca stan. Ako funguje?„Letiaci hmyz, ktorý narazí na plátenné steny pod zbernou nádobou, sa snaží uniknúť smerom dohora. Plátenný stan, čiastočne prikrývajúci pascu, ho usmerní do zbernej
nádoby, kde uložený lieh hmyz usmrtí a konzervuje ho.“

Keď sa porovnávala váha vzoriek z Malaiseho pasce so vzorkami z roku 1989, priemerná strata bola 76 %. Pokles počtu jedincov bol dokonca vyšší v lete – kedy hmyzu býva najviac – so stratou až 82 %.


Malaiseho pasca v prírodnej rezervácii v Nemecku (Plos One)

„Fakt, že počty lietajúceho hmyzu klesajú v tak obrovskej miere a navyše v tak obrovskom priestore, je prinajmenšom znepokojujúce zistenie,“ povedal Hans de Kroon, ekológ z Radboud Univerzity, ktorý viedol výskum.

Vedci sú presvedčení, že skutočnosť, že pokles zaznamenali aj v kvalitne riadených prírodných rezerváciách, je o to desivejšia, keďže situácia [hmyzu] mimo rezervácií, kde hmyz má menšiu alebo žiadnu ochranu, je pravdepodobne ďaleko horšia.

Goulsen vyslovil, že možným vysvetlením vymierania hmyzu je to, že len čo vyletia z prírodných rezervácií na farmy, „nemajú veľa toho čo ponúknuť pre akúkoľvek divú zver.“


5 druhov britských motýľov na pokraji vyhynutia kvôli vlhkým letám

„Čo ale spôsobuje ich smrť naďalej ostáva predmetom otvorenej diskusie. Mohol by to byť prostý dôvod – jedlo – alebo niečo špecifickejšie, ako napríklad vystavenie chemickým pesticídom, alebo kombinácia oboch,“ uzatvára.

V správe OSN z marca tohto roku (2019) sa píše, že pesticídy, ktoré „nasilu pretláča“ chemický priemysel, majú „katastrofálny dopad na životné prostredie, ľudské zdravie a spoločnosť ako celok.“

V správe sa ďalej uvádza, že myšlienka, že tieto pesticídy nevyhnutné na nakŕmenie svetovej populácie, bola „nevhodná a zavádzajúca“.

Štúdia o úbytku hmyzu bola publikovaná v odbornom Plos One.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments